Vodič za samopomoć, akutna i hitna stanja

Hitna stanja definiraju se kao ozljede opasne po život ili bolesti/stanja koja mogu postati opasne po život ako se ne započne s liječenjem. Korištenje Hitne medicinske službe (HMS) za ne-hitna medicinska stanja povećava čekanje na HMS.

Razmislite

Svatko od nas može biti hitan slučaj koji čeka intervenciju duže nego je potrebno, upravo zbog zbrinjavanja banalnih, ne-hitnih stanja.

Vodič za samopomoć, akutna i hitna stanja

U ambulanti HMS bit ćete pregledani prema kriteriju hitnosti. Po dolasku u HMS vaše će se stanje procijeniti prema težini i ozbiljnosti. O čemu će ovisiti vrijeme kada će vam pomoć biti pružena. Prehlade, kašalj, bolna leđa, upale grla, manje opekotine ili ogrebotine, lokalne reakcije na ubode komaraca, zubobolja, artritis i slično ne zahtijevaju odlazak u HMS.

Kad god je moguće treba nazvati svog liječnika primarne zdravstvene zaštite (obiteljskog liječnika, liječnika dentalne medicine, pedijatra ili ginekologa). Ili ljekarnika, a van radnog vremena, liječnika u dežurnoj ambulanti ili ljekarnika u dežurnoj ljekarni, prije nego se uputite na HMS.

Broj HMS u RH je 194.

Broj 194 možete nazvati u bilo koje doba dana i noći, neovisno o tome gdje se nalazite u Hrvatskoj.

Telefonski poziv je besplatan, a možete ga uputiti preko svih mobilnih i fiksnih mreža.

 

Primjer hitnih simptoma –Vodič za samopomoć

Nekih bolesti zbog kojih bi trebali potražiti pomoć hitne medicinske službe (HMS):

  • naglo nastale poteškoće u disanju
  • gušenje stranim tijelom
  • zastoj rada srca i disanja
  • gubitak svijesti
  • iznenadna bol u prsnom košu
  • iznenadno ubrzanje, usporenje rada srca ili nepravilni otkucaji srca
  • grčevi (konvulzije)
  • otežani govor, slabost ili oduzetost dijela tijela, iskrivljenost lica
  • ozljede nastale u prometnim nesrećama i ostale iznenadno nastale ozljede (padovi s visine/ životinjski ugrizi/ubodi/prostrijeli…)
  • neuobičajeno krvarenje iz bilo kojeg otvora tijela
  • opekline
  • udar električne struje ili groma
  • pothlađivanje, toplinski udar
  • utapanje
  • otrovanje lijekovima/narkoticima/kemikalijama
  • jaka alergijska reakcija
  • iznenadna i neuobičajena bol (jaka glavobolja, jaka bol u prsima/trbuhu/leđima)
  • iznenadne promjene ponašanja koje dovode u opasnost bolesnika ili okolinu (pokušaj samoubojstva/ubojstva…)

Prvo nazovite svog liječnika primarne zdravstvene zaštite.

Ukoliko niste sigurni je li vaše stanje hitno, nazovite svog liječnika. On najbolje poznaje vašu povijest bolesti. Vaš će vam liječnik dati nabolju preporuku što može, ali i ne mora rezultirati odlaskom u HMS.

Izvan radnog vremena možete nazvati i liječnika u dežurnoj ambulanti.

Sve osigurane osobe HZZO-a koje se zateknu izvan mjesta prebivališta/boravišta mogu se javiti bilo kojem ugovornom liječniku primarne zdravstvene zaštite (obiteljski doktor, stomatolog, pedijatar, ginekolog). Na taj način mogu ostvariti punu zdravstvenu zaštitu koja je potrebna za zbrinjavanje novonastalog stanja (uključujući nužnu laboratorijsku dijagnostiku). Savjet možete potražiti i u najbližoj ljekarni.

Propisivanje kronične terapije, doznaka za ortopedska pomagala te otvaranje bolovanja u nadležnosti su izabranog liječnika. Ne mogu se ostvariti van mjesta boravka/prebivališta kod drugog liječnika.

Mit je da se putem HMS-a dobije brža i cjelovitija usluga.

Činjenica je da će vam najbolju skrb za ne-hitna akutna stanja pružiti vaš izabrani liječnik, koji najbolje poznaje vašu povijest bolesti, alergije i terapije koje uzimate.

 

Razmislite, kada imate bolove ili druge simptome, biste li radije:

  • a. uputili se u jedinicu HMS-a
  • b. čekali nekoliko sati
  • c. dobili pomoć samo za vaše neposredne simptome (dok pravi problem može i dalje postojati i pogoršavati se)

ili

  • a. primjenili lijek za samoliječenje iz kućne ljekarne
  • b. kontaktirali svog izabranog liječnika i pronašli rješenje za svoje zdravstveno stanje
  • c. naučili od svog liječnika što činiti kada se simptomi pogoršaju
  • d. prihvatili plan liječenja te imali lijek pri ruci u slučaju potrebe.

Upute za samopomoć

Upute za samoliječenje

Samoliječenje ili automedikacija je izbor i uporaba lijekova za liječenje lakših bolesti ili simptoma koje su pojedinci samostalno prepoznali. Odgovorno samoliječenje podrazumijeva uporabu OTC lijekova odobrenih od strane nadležne institucije (HALMED). Oni moraju biti kvalitetni, sigurni i učinkoviti, ukoliko se primjenjuju prema naputku i odgovarajućem savjetovanju liječnika ili ljekarnika.

Gdje je mjesto za kućnu ljekarnu?

Posebnu pažnju obratite na to gdje i kako čuvate lijekove. S naglaskom na zbrinjavanje lijekova izvan dohvata djece. Poželjno je da se lijekovi čuvaju na suhom i tamnom mjestu (ne u kupaonici!), na sobnoj temperaturi (osim ako na lijeku nije drugačije propisano), u njihovoj originalnoj ambalaži, s priloženom uputom o lijeku.

Što treba imati u kućnoj ljekarni –Vodič za samopomoć

Sadržaj kućne ljekarne ovisi o broju, zdravstvenom stanju i dobi ukućana.

U velikom broju slučajeva dovoljno je da kućna ljekarna sadrži sljedeće:

  • lijek za snižavanje temperature
  • sredstvo protiv kašlja te za olakšano iskašljavanje
  • lijek protiv bolova
  • sredstvo za nadoknadu tekućine i elektrolita (rehidraciju) kod povraćanja i proljeva
  • sredstvo za odbijanje kukaca (repelent)
  • sredstvo za zbrinjavanje (ublažavanje) opeklina
  • dezinfekcijsko sredstvo za povrede (antiseptik za posjekotine i ogrebotine)
  • ljepljive trake (flaster) u nekoliko veličina
  • sterilne gaze različitih veličina, zavoji različitih širina i dužina
  • toplomjer

Pri opskrbi kućne ljekarne dobro je savjetovati se s ljekarnikom ili liječnikom.

Ukoliko vi, ili članovi vaše obitelji imate određene potrebe za lijekovima zbog specifičnih bolesti i stanja, tada bi i oni trebali biti sadržani u vašem kućnom ormariću s lijekovima.

Vodič za samopomoć

Oprez s lijekovima za djecu – Vodič za samopomoć

Dobro je znati kako u nekim situacijama možete pomoći i ublažiti tegobe. Kod samoliječenja je potreban poseban oprez kad su u pitanju djeca. To se posebice odnosi na novorođenčad i dojenčad (od rođenja do godine dana starosti), jer zbog njihove nezrelosti znaci nekih ozbiljnih bolesti i infekcija mogu biti vrlo oskudni i skriveni. Razvoj bolesti može se kojiput odvijati vrlo brzo, u roku od nekoliko sati.

Primjerice, ako starije dijete ima temperaturu koju liječite lijekom protiv temperature (antipiretikom), a opće stanje je dobro, savjetuje se da pričekate dva do tri dana te ukoliko se stanje ne poboljša, posjetite liječnika.

Međutim, to ne vrijedi za novorođenče i dijete do godine dana starosti jer samo par sati zakašnjenja može potpuno promijeniti ishod bolesti.

Ako postoji i najmanja sumnja na stanje ili bolest koja životno ugrožava, treba odmah otići liječniku. Vi najbolje poznajete svoje tijelo.

Vodič za samopomoć

Posebno osjetljive skupine pacijenata, poput trudnica, dojilja, starijih osoba i kroničnih bolesnika, ne bi smjele donositi odluke o samoliječenju bez stručnog savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom.

Izovr: https://hzzo.hr/wp-content/uploads/2015/05/hzzo_OTC_brosura_148_210mm_web.pdf

 

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Najnovije

Lasersko Skidanje Dioptrije: Koja je Dobna Granica za Postupak

Lasersko skidanje dioptrije sve je popularnije rješenje za korekciju vida. Iako se često smatra da je minimalna dobna granica 18 godina, stručnjaci preporučuju savjetovanje s oftalmologom kako bi se procijenila prikladnost i sigurnost zahvata.

Glaukom kod muškaraca: Simptomi, uzroci i liječenje

Glaukom kod mačaka je ozbiljna oftalmološka bolest koja može dovesti do gubitka vida. Najčešće se javljaju povećani intraokularni tlak i oštećenje vidnog živca. Redovite veterinarske preglede i pravilan tretman ključni su za očuvanje zdravlja očiju vaše mačke.

Revolucionarni Laserski Tretmani za Glaukom: Sve Što Trebate Znati

Glaukom laser je inovativna metoda liječenja koja koristi lasersku tehnologiju za smanjenje očnog tlaka kod pacijenata s glaukomom. Ova procedura je brza, učinkovita i minimalno invazivna, omogućujući povratak svakodnevnim aktivnostima već isti dan.

Brzi vodič za oporavak nakon blefaroplastike: Što očekivati i kako se pripremiti

Nakon blefaroplastike, oporavak je ključan za postizanje optimalnih rezultata. Pacijenti obično mogu očekivati oticanje i modrice, no većina se vraća svakodnevnim aktivnostima unutar tjedan dana. Pravilna njega i pridržavanje uputstava liječnika osiguravaju brži oporavak.
spot_img
spot_img