Terapija matičnim stanicama – primjena u ortopediji

Liječenje matičnim stanicama – primjena

Terapija matičnim stanicama se primjenjuje u različitim područjima medicine, uključujući:

  • Onkologija: Terapija matičnim stanicama se istražuje za liječenje raka, uključujući leukemiju, limfome, karcinom dojke, karcinom prostate i druge vrste raka.
  • Hematologija: Terapija matičnim stanicama se koristi za liječenje krvnih bolesti, uključujući anemiju, leukemiju i limfome.
  • Neurologija: Terapija matičnim stanicama se istražuje za liječenje neuroloških bolesti, uključujući Parkinsonovu bolest, Alzheimerovu bolest, moždani udar i multiple sklerozu.
  • Ortopedija: Terapija matičnim stanicama se koristi za liječenje ozljeda i bolesti kostiju, hrskavice i tetiva, uključujući osteoartritis, ozljede koljena, ozljede ramena i druge ozljede.
  • Kardiokirurgija: Terapija matičnim stanicama se istražuje za liječenje srčanih bolesti, uključujući srčani udar, srčanu insuficijenciju i aterosklerozu.
  • Koža: Terapija matičnim stanicama se istražuje za liječenje kožnih bolesti, uključujući opekline, psorijazu i vitiligo.
  • Oko: Terapija matičnim stanicama se istražuje za liječenje očnih bolesti, uključujući glaukom, makularnu degeneraciju i kataraktu.

Terapija matičnim stanicama dokazana je kao metoda liječenja. Danas je moguće obnoviti oštećene zglobove bez operacije.

Prije rođenja, kako nam se tijelo razvija, matične stanice postepeno grade naše organe – od kože, srce pa sve do mozga. Vrlo bogata opskrba tih matičnih stanica i dalje je prisutna u starijoj dobi u koštanoj srži.

Matične stanice imaju mogućnost razlikovanja više od 200 vrsti stanica u tijelu. One stvaraju nove stanice u zdravom tkivu imaju mogućnost obnavljanja već oštećene ili ozlijeđene strukture.  

Kako funkcionira terapija matičnim stanicama?

Poznata i kao regenerativna medicina, terapija matičnim stanicama obnavlja oboljelo, disfunkcionalno ili ozlijeđeno tkivo koristeći matične stanice. 

Matične stanice se najprije opredijele za potreban tip odraslih stanica. Tada te zrele stanice zamjenjuju tkivo koje je oštećeno bolešću ili ozljedom.

Terapija matičnim stanicama može učiniti i puno više. Stanice se mogu koristiti za proučavanje bolesti, prepoznavanje novih lijekova ili lijekove za otkrivanje toksičnih nuspojava. Bilo koji od ovih slučajeva imao bi značajan utjecaj na ljudsko zdravlje bez presađivanja ijedne stanice.

Liječenje matičnim stanicama u ortopediji

Mnogi učinkoviti i suvremeni ortopedski tretmani uključuju terapiju matičnim stanicama – što olakšava bol i vrijeme oporavka, povećava pokretljivost i, što je najvažnije, može eliminirati potrebu za lijekovima i invazivnom kirurgijom, poput zamjene zglobova.

Ortopedski kirurzi stručnjaci su za dijagnosticiranje i liječenje ozljeda i stanja koja utječu na mišićno-koštani sustav: kosti, zglobove, ligamente, tetive, živce i vezivno tkivo.

Tretmani matičnim stanicama pružaju širok izbor prednosti u odnosu na mnoge ortopedske kirurške mogućnosti. Ove prednosti uključuju:

  • Poticanje prirodnog liječenja pomoću pacijentovih vlastitih stanica umjesto umjetnih implantata ili protetskih ugradnja
  • Moguće je eliminirati operaciju 
  • Izbjegavanje komplikacija nakon liječenja ili rizika koji se mogu pojaviti operacijom

Terapije matičnim stanicama prilagođavaju se potrebama pojedinog pacijenta, u skladu s prirodom i težinom ozljede. 

Većina ljudi prolazi terapiju matičnim stanicama za:

  • Smanjenje upale u zglobovima i mekim tkivima
  • Degeneraciju hrskavice
  • Ublažavanje boli
terapija matičnim stanicama
Terapija matičnim stanicama – primjena u ortopediji

Kako djeluju matične stanice u liječenju

Mezenhimalne matične stanice imaju sposobnost diferencijacije u različite tipove stanica, uključujući one koje su potrebne za popravak oštećenog tkiva. Kada se ove stanice nađu u blizini oštećenog tkiva, započinje niz procesa koji vode do njihove diferencijacije u stanice koje će pomoći u popravku tkiva.

Ovaj proces nije uvijek uspješan. Vanjski i unutrašnji čimbenici mogu ga narušiti. Autologna plazma obogaćena trombocitima (PRP) sadrži tvari koje potiču djelovanje mezenhimalnih matičnih stanica i povećavaju šanse za uspješan popravak tkiva.

Rizici i komplikacije

Terapija matičnim stanicama općenito se smatra sigurnom metodom s minimalnim komplikacijama, međutim, kao i kod bilo koje medicinske metode, mogu se pojaviti komplikacije.

Neki faktori rizika uključuju infekciju jer matične stanice mogu postati kontaminirane bakterijama, virusima ili drugim patogenima koji mogu uzrokovati bolest tijekom postupka pripreme.

Proces uklanjanja ili ubrizgavanja stanica također ima rizik od unošenja infekcije u oštećeno tkivo u koje se ubrizgavaju. Rijetko, ali imunološka reakcija može se pojaviti iz ubrizganih matičnih stanica.

Matične stanice prisutne su u svakom trenutku u ljudskom tijelu i imaju sposobnost stvaranja novih stanica u zdravom tkivu, kao i da potencijalno regeneriraju tkivo.

Korištenje matičnih stanica i dalje će se razvijati i širiti u ortopedskoj medicini.

 

 

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Najnovije

spot_img
spot_img