Proširene vene stvaraju problem i na zdravstvenoj i na estetskoj razini. Od kronično proširenih vena nogu boluje oko 25-40% ženske te oko 20-30% muške populacije.
Što su zapravo proširene vene?
Proširene ili varikozne vene izazvane su oštećenjem zalistaka vena. Oni kontroliraju tijek krvi od periferije k srcu i plućima. Ako ovi zalisci (ventili) ne funkcioniraju dobro, onda krv ne ide samo prema srcu, već se dio vraća u niži dio vene izazivajući njezino proširenje. Bolest je progresivna, odnosno stalno napreduje i širi se.
Zašto se javljaju?
Životne i radne navike kao i genetika utječu na pojavnost proširenih vena. Čak polovica bolesnika ima roditelje s istim ili gorim simptomima proširenih vena. Neki od čimbenika koji pojačano utječu na pojavnost ove bolesti su:
- trudnoća
- pretilost
- produljeno stajanje
- produljeno hodanje
- pušenje
- uzimanje oralne kontracepcije
- izlaganje suncu ili toplini (solarij, sauna)
Mogu li se spriječiti?
Postoje načini na koje se može djelomično spriječiti ili odgoditi pojavnost proširenih vena. Primjerice, pripaziti na prehranu i regulirati svoju tjelesnu masu, više se kretati, uvesti redovitu tjelovježbu, ne predugo stajati ili sjediti.
Proširene vene – Simptomi
Postoji zapravo 7 stadija bolesti proširenih vena koji se otkrivaju liječničkim pregledom. Stadij 0 označava stanje u kojem se proširene vene ne vide ni opipavaju, dok stadij 6 označava stanje u kojem se vide promjene na koži uz postojanje otvorenih rana.
- plave ili tamnoljubičaste vene
- ispupčene vene
- težak osjećaj u nogama
- grčenje mišića
- otečene noge
- bol nakon sjedenja ili stajanja
- svrbež oko jedne ili više vena
Plave ili tamnoljubičaste vene
su jedan od najčešćih simptoma proširenih vena. To je zato što proširene vene sadrže više krvi nego zdrave vene. Krv u proširenim venama je tamnije boje zbog hemoglobina koji nosi manje kisika.
Plave ili tamnoljubičaste vene mogu se pojaviti bilo gdje na nogama, ali najčešće se javljaju na listovima, bedrima i stopalima. Mogu biti ravne ili ispupčene, male ili velike.
Ako primijetite plave ili tamnoljubičaste vene na nogama, važno je da posjetite liječnika kako bi se dijagnosticirala bolest proširenih vena i utvrdio najbolji način liječenja.
Evo nekoliko savjeta za prevenciju proširenih vena:
- Gubite težinu ako ste pretili ili imate prekomjernu tjelesnu težinu.
- Redovito vježbajte.
- Izbjegavajte dugotrajno stajanje ili sjedenje.
- Nosite kompresijske čarape ili zavoji.
- Izbjegavajte nošenje visokih potpetica.
- Ne pušite.
Ispupčene vene
su još jedan čest simptom proširenih vena. To je zato što proširene vene sadrže više krvi nego zdrave vene. Krv u proširenim venama je pod većim pritiskom, što uzrokuje da se vene prošire i ispupče.
Ispupčene vene mogu se pojaviti bilo gdje na nogama, ali najčešće se javljaju na listovima, bedrima i stopalima. Mogu biti ravne ili ispupčene, male ili velike.
Ako primijetite ispupčene vene na nogama, važno je da posjetite liječnika kako bi se dijagnosticirala bolest proširenih vena i utvrdio najbolji način liječenja.
Gdje potražiti pomoć?
Ako imate neke od simptoma svakako je potrebno potražiti pomoć liječnika. Nakon što se odredi stanje i faza vaše bolesti vena liječnik određuje daljnje postupke. U početnim fazama često se preporučuje nošenje kompresivnih čarapa koje vrše pritisak na nogu i tako smanjuju promjer proširene vene.
Isto tako postoji niz više ili manje invazivnih zahvata koji vas mogu riješiti ovog estetskog i zdravstvenog problema.
Što nude državne bolnice?
Laserska operacija vena preko HZZO moguća je u KBC Zagreb i Osijek, te OB Zadar. To su tri bolnice koje su uvele operaciju proširenih vena pomoću lasera. Na operaciju je moguće ići putem uputnice liječnika opće prakse. Operacija proširenih vena pomoću lasera u ove tri državne bolnice je u potpunosti besplatna.
Privatni centri
Zahvate možete obaviti i privatno, bez čekanja. U nastavku donosimo u kojim privatnim zdravstvenim centrima možete potražiti pomoć i rješenje za proširene vene:
Privatni centri | Cijena |
Poliklinika Medikol (Zagreb) | na upit |
Poliklinika Dr. Lastrić (Zagreb) | cjenik |
Poliklinika VeneSi (Poreč) | na upit |
Specijalna bolnica Arithera (Zagreb) | cjenik |
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)