Procjenjuje se kako PCOS zahvaća čak 6% do 26% ženske globalne populacije. Radi se o cjeloživotnom poremećaju, a žene sa sindromom policističnih jajnika mogu se suočiti s poteškoćama sa začećem i tijekom same trudnoće.
Što je to sindrom policističnih jajnika?
PCOS jest čest poremećaj rada jajnika. Postoje tri glavne značajke ovog sindroma koje ga najbolje opisuju:
- neredovite mjesečnice – ukazuju na nepravilnu funkciju jajnika, odnosno izostanak ovulacije
- višak muških hormona (androgena) – mogu uzrokovati pojačanu dlakavost, akne, ili gubitak kose
- policistični jajnici – jajnici mogu biti uvećani i sadržavati mnogo vodenih folikula koje okružuju jajašce
Prisutnost neke od dviju navedenih značajki već može ukazivati na prisutnost sindroma.
PCOS – Simptomi
Prvi znakovi i simptomi sindroma policističnih jajnika javljaju se najčešće u adolescentskoj dobi ili ženama u ranim dvadesetima. Mogući simptomi su:
- neredovite menstruacije ili njihov potpuni izostanak
- poteškoće sa začećem kao rezultat neregularnih ovulacija ili njihov potpuni izostanak
- pretjerana dlakavost – izražena na licu, prsima, leđima i na stražnjici
- izraženo debljanje i/ili pretilost
- tanka kosa i izraženo opadanje iste
- masna koža
- akne
Sindrom policističnih jajnika se često veže i uz pojačan rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2.
Uzrok sindroma
Točan uzrok nije poznat, međutim često se može primijetiti genetska povezanost. Isto tako, PCOS je vezan uz neuravnoteženu hormonsku sliku. Posebno se veže uz prekomjernu razinu inzulina u tijelu.
Inzulin je hormon koji regulira razinu šećera u tijelu. Mnoge žene koje se bore sa sindromom policističnih jajnika imaju prisutnu i inzulinsku rezistenciju. Pretilost također potiče proizvodnju inzulina u tijelu.
PCOS – Poteškoće sa začećem
Ženama kod kojih je prisutan sindrom policističnih jajnika najčešće se dijagnosticira upravo kad naiđu na poteškoće prilikom pokušaja da ostanu trudne. Izostanak i nepravilne ovulacije mogu stvarati probleme sa začećem.
Kako bi uspostavili ovulaciju, ginekolozi preporučuju smanjiti tjelesnu težinu ako se radi o pretiloj osobi. Odnosno, prije davanja lijekova potrebno je postići indeks tjelesne mase od 30kg/m2.
Ako je potrebno, kreće se s terapijom lijekovima prema posebnom protokolu. Najčešće se koriste klomifen-citrat, inhibitori aromataze (letrozol i anastrozol), gonadotropini, metformin i u posljednje vrijeme promovirani mioinozitol.
Osim lijekovima, ovulacija se može potaknuti i kirurškim putem ovarijskim drilingom.
PCOS Trudnoća
Jednom kad se postigne trudnoća kod žene s dijagnozom sindroma policističnih jajnika potrebno je obratiti posebnu pozornost. Naime, smatra se da PCOS povećava rizik ranih pobačaja i razvoja gestacijskog dijabetesa u trudnoći. Zato se posebno naglašava pravilna prehrana kroz cijelu trudnoću.
Bez obzira na dijagnozu, žene s ovim sindrom mogu iznijeti potpuno normalnu trudnoću u koliko se pridržavaju uputa svojih liječnika.
Terapija ovisi o vašim simptomima i željama. Uobičajeni ciljevi terapije su:
- Poboljšanje plodnosti
- Smanjenje neredovitih menstruacija
- Smanjenje simptoma androgena, kao što su hirzutizam i akne
- Smanjenje rizika od zdravstvenih problema povezanih s PCOS-om, kao što su dijabetes tipa 2 i bolesti srca
Lijekovi se često koriste za liječenje PCOS-a uključuju:
Oralni kontraceptivi: Oralni kontraceptivi mogu pomoći u reguliranju menstrualnog ciklusa i smanjenju simptoma androgena.
- Spironolakton: Spironolakton je lijek koji pomaže u smanjenju razine androgena. Spironolakton se može koristiti za liječenje hirzutizma i akni
- Insulin senzibilizatori: Insulin senzibilizatori su lijekovi koji pomažu u povećanju osjetljivosti stanica na inzulin. Insulin senzibilizatori se mogu koristiti za poboljšanje plodnosti kod žena s PCOS-om
- Klomifen citrat: Klomifen citrat je lijek koji se koristi za poticanje ovulacije. Klomifen citrat se može koristiti za liječenje neplodnosti kod žena s PCOS-om.
Promjene u načinu života također mogu biti učinkovite u liječenju PCOS-a. Promjene u načinu života koje se mogu preporučiti za liječenje PCOS-a uključuju:
- Mršavljenje: Mršavljenje, čak i ako je umjereno, može pomoći u poboljšanju simptoma PCOS-a, kao što su neredovite menstruacije, simptomi androgena i rizik od zdravstvenih problema povezanih s PCOS-om.
- Zdrava prehrana: Zdrava prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi i inzulina.
- Redovite vježbe: Redovite vježbe mogu pomoći u mršavljenju, poboljšanju osjetljivosti na inzulin i smanjenju upale.
Odabir najbolje terapije za PCOS ovisi o vašim individualnim simptomima i željama. Razgovarajte sa svojim liječnikom o najboljim mogućnostima liječenja za vas.
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)