Neplodnost kod muškaraca sve se češće spominje prilikom problema začeća. Za rođenje djeteta potrebno je dvoje, a za trudnoću je potrebna i ženska i muška plodnost. Iako će žena zatrudnjeti, nositi i roditi dijete, ključnu ulogu ima i muškarac. Da bi došlo do oplodnje, njegova sperma mora biti zdrava i jaka kako bi dospjela i probila ženinu jajnu stanicu.
Kako bi se oplodnja dogodila, muškarac mora biti sposoban imati i zadržati erekciju, imati dovoljno sperme ispravnog oblika i kretati se na pravi način te imati dovoljno sjemena da prenese spermu do jajne stanice. Problem u bilo kojem koraku u ovom procesu, uključujući neplodnost kod muškaraca , može spriječiti trudnoću.
Različiti čimbenici, od genetike i načina života do izloženosti okolišu i hormonima, mogu utjecati na neplodnost kod muškaraca, tako da je teško izolirati točan uzrok neplodnosti. Ipak, liječnici identificiraju uzrok problema u oko 80 posto neplodnih parova. Kada je poznat uzrok neplodnosti, problemi kod muškog partnera obično čine oko 40 posto neplodnih parova. Međutim, postoji mnogo koraka koje muškarci mogu poduzeti kako bi poboljšali svoje zdravlje, način života i vezu kako bi povećali šanse para za začeće.
Kako se testira plodnost kod muškaraca
Testiranje plodnosti kod muškaraca je skup testova koji se koriste za procjenu muške plodnosti. Testovi se mogu koristiti za procjenu broja, pokretljivosti i oblika spermija, kao i za provjeru drugih čimbenika koji mogu utjecati na plodnost, kao što su hormoni i anatomija.
Najčešći testovi za plodnost kod muškaraca uključuju:
- Spermogram je analiza sperme koja se koristi za procjenu broja, pokretljivosti i oblika spermija.
- Hormonski testovi se koriste za provjeru razine hormona koji su važni za plodnost, kao što su testosteron i FSH.
- Testovi za anatomske probleme se koriste za provjeru da li postoji bilo kakvih problema s testisima, sjemenovodima ili prostatom koji bi mogli utjecati na plodnost.
Spermogram je najčešći test za plodnost kod muškaraca. Ovaj test se provodi tako da muškarac masturbira u sterilnu posudu. Uzorak sperme se zatim šalje u laboratorij na analizu.
Hormonski testovi se koriste za provjeru razine hormona koji su važni za plodnost. Hormoni koji se često testiraju uključuju testosteron, FSH i LH.
Testovi za anatomske probleme se koriste za provjeru da li postoji bilo kakvih problema s testisima, sjemenovodima ili prostatom koji bi mogli utjecati na plodnost. Ovi testovi mogu uključivati ultrazvuk, računalnu tomografiju (CT) ili magnetsku rezonancu (MR).
Koji se testovi koriste za plodnost kod muškaraca ovisi o individualnim okolnostima. Liječnik će odlučiti koji su testovi potrebni na temelju anamneze muškarca, rezultata fizičkog pregleda i drugih testova.
Neplodnost kod muškaraca i višak kilograma
Istraživanja su pokazala da parovima u kojima je muškarac prekomjerne težine ili pretio treba duže da zatrudne nego parovima bez problema s težinom. Istraživanja su također pokazala da prekomjerna tjelesna težina ili pretilost utječu na kvalitetu sperme muškarca. Pretilost smanjuje broj spermija i njihovu sposobnost plivanja. Pretilost može dovesti i do oštećenja genetskog materijala (DNA) u spermi.
Studija iz 2012. pokazala je da je veća vjerojatnost da će muškarci s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilosti imati nizak broj spermija ili nedostatak održive sperme u usporedbi s muškarcima normalne težine. Takvo stanje otežava ostvarenje trudnoće a može utjecati na neplodnost kod muškaraca. Istraživači sumnjaju da je previše tjelesne masti povezano s promjenama razine testosterona i drugih reproduktivnih hormona kod muškaraca.
Muško opće zdravlje
Učinkovito liječenje kroničnih zdravstvenih stanja, poput visokog krvnog tlaka i dijabetesa, može poboljšati muškarčeve šanse da partnerica zatrudni.
Druga medicinska stanja, kao što su cistična fibroza ili varikokele , također mogu utjecati na neplodnost kod muškaraca. Osim toga, neki lijekovi koji se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka, depresije i anksioznosti, boli i povećane prostate, mogli bi negativno utjecati na plodnost.
Dodatni testosteron također može smanjiti proizvodnju sperme. Neki lijekovi za kemoterapiju i liječenje zračenjem za rak mogu uzrokovati trajnu neplodnost. Muškarac bi trebao razgovarati sa svojim liječnikom o lijekovima koje uzima i o utjecaju na sposobnost da postane otac.
Utjecaj prehrane na neplodnost kod muškaraca
Uloga prehrane u muškoj plodnosti je nejasna. Iako znanost ne može egzaktno potvrditi, još uvijek ima smisla da muškarci jedu raznoliku zdravu hranu. To uključuje puno voća i povrća, koji su bogati izvori antioksidansa koji mogu pomoći u proizvodnji zdrave sperme. Muškarci bi također trebali konzumirati hranu bogatu vlaknima, zdrave mononezasićene masti i umjerene količine nemasnih proteina.
“Malo je dokaza da je kofein u kavi, čaju i energetskim pićima povezan s problemima plodnosti kod muškaraca.”
Fizička aktivnost i neplodnost kod muškaraca
Liječnici trebaju poticati muškarce na redovitu tjelovježbu jer to pomaže u smanjenju stresa. Takvo što čini da se muškarci osjećaju bolje i dugoročno koristi njihovom zdravlju. Iako je tjelesna aktivnost korisna, prema studiji iz 2014. objavljenoj u časopisu Wilderness and Environmental Medicine, ne treba pretjericati. Oni koji imaju naporan raspored treninga i redovito sudjeluju u vježbanju visokog intenziteta mogu time utjecati na razinu luteinizirajućeg hormona i testosterona, utječući na plodnost.
Plodnost muškaraca i biciklizam
Znanstvenici su također istraživali može li vožnja biciklom utjecati na spermu jer taj sport uključuje dugotrajno sjedenje u položaju koji povećava temperaturu skrotuma. Osim toga, uključuje i poskakivanje i vibracije koje mogu uzrokovati traumu testisa. Nekoliko studija sugerira da vozači kamiona na velike udaljenosti također mogu imati više problema s plodnošću iz sličnih razloga kao muški biciklisti.
Jedno istraživanje, objavljeno u časopisu Fertility and Sterility, pokazalo je da muškarci koji su pohađali klinike za plodnost i koji su prijavili da bicikliraju najmanje pet sati tjedno imaju veću vjerojatnost da će imati nizak broj spermija i lošu pokretljivost spermija u usporedbi s muškarcima koji su radili druge oblike tjelovježba. Međutim, malo je podataka o tome utječe li biciklizam zapravo na funkciju spermija.
Tablete za neplodnost kod muškaraca
Tabletne formule za poboljšanje plodnosti kod muškaraca su dodaci prehrani koji se koriste za poboljšanje kvalitete sperme i povećanje šansi za začeće. Ove tablete obično sadrže kombinaciju vitamina, minerala i biljnih ekstrakata koji su znanstveno dokazani da poboljšavaju proizvodnju sperme.
Neki od najčešćih sastojaka u tabletama za plodnost kod muškaraca uključuju:
- Cink je esencijalni mineral koji je važan za proizvodnju sperme. Cink pomaže u zaštiti spermija od oštećenja i poboljšava njihovu pokretljivost.
- L-karnitin je aminokiselina koja pomaže u proizvodnji energije u testisima. L-karnitin može pomoći u poboljšanju broja i pokretljivosti spermija.
- Vitamin C je antioksidans koji pomaže u zaštiti spermija od oštećenja. Vitamin C također može pomoći u poboljšanju kvalitete sperme.
- Vitamin E je još jedan antioksidans koji pomaže u zaštiti spermija od oštećenja. Vitamin E također može pomoći u poboljšanju broja i pokretljivosti spermija.
- Koenzim Q10 je spoj koji je važan za proizvodnju energije u tijelu. Koenzim Q10 može pomoći u poboljšanju pokretljivosti spermija.
- Maca je biljka koja se tradicionalno koristi za poboljšanje plodnosti. Maca može pomoći u povećanju broja i pokretljivosti spermija.
Tablete za neplodnost kod muškaraca obično su sigurne za upotrebu, ali je uvijek najbolje razgovarati s liječnikom prije nego što ih počnete uzimati.
Preporučuje se da muškarci svakodnevno uzimaju multivitamine. Mnoge multivitaminske formulacije za muškarce mogu uključivati antioksidanse, kao što su vitamini C i E, te minerale selen i cink. Neka istraživanja su pokazala da antioksidansi mogu uzrokovati blagi porast broja i kretanja spermija, prema Američkom društvu za reproduktivnu medicinu. Logično je da antioksidansi mogu poboljšati kvalitetu sperme jer mogu zaštititi od slobodnih radikala.
Neplodnost kod muškaraca poslje 50 ili 60
Slično ženama, muškarci imaju biološki sat koji otkucava. Međutim on “otkuca” kasnije u životu. Istraživanja pokazuju da kako muškarac stari, volumen i kvaliteta njegovog sjemena obično se smanjuju. Kako muškarci stare, dolazi i do pada broja zdravih spermija i njihovog kretanja. Povećanjem godina također mogu imati više oštećenja DNK u spermi, Ne znači da neplodnost kod muškaraca nastupa nakon 50 ili nakon 60 godina, međutim, ona može padati nakon određene dobi.
Ove promjene mogu značiti da bi paru moglo trebati više vremena da zatrudni. S godinama postoji i veći rizik za genetske abnormalnosti u njihovoj spermi. Nasumične mutacije u muškoj spermi mogu se gomilati kako godine prolaze. Zbog toga je vjerojatnije da će stariji očevi prenijeti više genetskih mutacija na dijete.
Neplodnost kod muškaraca i pušenje
Pušenje je povezano sa smanjenom kvalitetom sperme. Muškarci pušači imaju veću vjerojatnost da će imati nizak broj spermija i smanjeno kretanje sperme, a imaju i veći broj spermija abnormalnog oblika.
Marihuanu i druge rekreacijske droge, uključujući anaboličke steroide za bodybuilding, također treba izbjegavati. Neke studije sugeriraju da također mogu negativno utjecati na proizvodnju sperme.
Utjecaj topline na spermije
Česti posjeti i dugi boravci u vrućim kadama, saunama i parnim sobama mogu povećati temperaturu skrotuma. To može smanjiti broj spermija i kvalitetu sperme i povećati opasnost od neplodnosti kod muškaraca. Međutim ovo izlaganje toplini nema trajni utjecaj na spermu. Smanjenje broja spermija može biti samo privremeno. Stanje se može vratiti u normalu za nekoliko mjeseci nakon što muškarac prestane ići u vruću kadu ili saunu.
Neplodnost kod muškaraca i računala
Studija iz 2011. o muškarcima koji koriste prijenosna računala dobila je dosta medijskog prostora. Izvijestila je kako je veća vjerojatnost da će muškarci koji su stavili računala u krilo imati oštećenu spermu i smanjenu pokretljivost spermija. Nejasno je koliko su vremena muškarci proveli s laptopom u neposrednoj blizini testisa. Također, nejasno je i jesu li posljedice možda uzrokovane toplinom ili su posljedica zračenja zbog korištenja bežične veze.
Pomoć za neplodnost kod muškaraca
Neplodnost kod muškaraca se definira kao nemogućnost seksualno aktivnog para koji ne koristi kontracepciju da zatrudni nakon godinu dana pokušaja. Parovi kod kojih je žena mlađa od 35 godina trebaju pokušati zatrudnjeti godinu dana bez uspjeha prije nego što traže procjenu neplodnosti. Za žene koje imaju 35 ili više godina, vrijeme prije posjeta specijalistu za neplodnost skraćuje se na 6 mjeseci.
Neplodnost kod muškaraca /eDoktor
Izvor:
https://www.livescience.com/44220-conceive-tips-for-men.html
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)