Migrena – bol koja sve češće ometa život

Migrena ometa 10% ukupne populacije, posebice osobe srednje životne dobi. Radi se o kroničnoj bolesti čiji simptomi mogu trajati 4 do 72 sata. Češće se javlja kod žena nego kod muškaraca. Nekad se javlja već u djetinjstvu, dok se kod većine, odnosno 90 % slučajeva, javlja prije četrdesete godine.

Što je to migrena?

Migrena je primarna glavobolja obilježena pulsirajućim karakterom, umjerenog do jakog intenziteta, uobičajeno je jednostrana te se pogoršava naprezanjem. Radi se o nelagodnom i bolnom neurološkom stanju koje može biti popraćeno raznim simptomima. S obzirom na simptome, razlikujemo nekoliko vrsta migrena.

Vrste

Prije pravog migrenskog napadaja, može se pojaviti predsignal – aura. Ona može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena. Najčešći oblici aure su: bljeskajuća točkica u vidnom polju, jednostrani ispadi vidnog polja, jednostrani poremećaji osjeta ili motorike u ekstremitetima ili poremećaji govora. Obzirom na prisutnost aure migrene dijelimo na:

  • obična, bez aure
  • klasična, s aurom
  • produžena s aurom
migrena

Simptomi

Zanimljivo je kako prije same pojave glavobolje postoji pred-stadij koji svojevrsno “najavljuje” migrenu. Simptomi u ovoj fazi mogu biti;

  • pojačana želja za hranom
  • depresija
  • umor i pad energije
  • učestalo zijevanje
  • hiperaktivnost
  • ukočenost vrata

Nakon pred-stadija koji može i ne mora biti prisutan javlja se aura, ako se radi o migreni s aurom. Aura uključuje pojavu poteškoća pri govoru, trnce u rukama, nogama i licu, točkaste promjene u vidnom polju i privremeni gubitak vida. Ostali simptomi koji prate samu migrensku glavobolju su:

  • mučnina
  • povraćanje
  • preosjetljivost na buku
  • preosjetljivost na svjetlost
  • pojačan osjet mirisa

Zašto se javlja migrena?

Točan uzrok migrene se još uvijek ne zna. Međutim, najčešće se javlja u obiteljima gdje je već prisutna. Tako da svakako postoji genetska komponenta.

Obična glavobolja ili migrena?

Često je nejasna razlika između obične glavobolje i migrene. Naime, simptomi koje smo prethodno nabrojali mogu vam pomoći razlikovati obične glavobolje od migrenskih. Simptomi mogu biti postupni ili iznenadni, a uvelike se razlikuju od osobe do osobe.

migrena

Dijagnostika

Migrena se dijagnosticira na način da se prvo isključe ostali mogući uzročnici sličnih simptoma. Nakon toga, prema opisanim simptomima i uvidom u obiteljsku amamnezu liječnik može postaviti dijagnozu migrenskih glavobolja.

Uzrok

Uzroci napadaja mogu biti psihički stres, tjelesni napor, meteorološki uvjeti i nagle promjene vremena, a također mogu biti povezani s mjesečnicama ili menopauzom. Konzumiranje određene vrste hrane i namirnica, poput sira (zbog tiramina), čokolade (zbog feniletilamina), konzervirane hrane (zbog nitrita i drugih konzervansa), alkohola može izazvati napadaj migrene.

bolne glavobolje

Kako si pomoći?

Migrena se najčešće liječi analgeticima. Za poboljšanu učinkovitost preporuča se uzimati lako topljive analgetike (npr. u prahu, gelu itd.). Svakako je dobro mirovati u zamračenoj prostoriji.
Ako imate migrene svakako obratite pažnju postoje li namirnice ili aktivnosti koje mogu biti okidač pojave glavobolje.

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Najnovije

Lasersko Skidanje Dioptrije: Koja je Dobna Granica za Postupak

Lasersko skidanje dioptrije sve je popularnije rješenje za korekciju vida. Iako se često smatra da je minimalna dobna granica 18 godina, stručnjaci preporučuju savjetovanje s oftalmologom kako bi se procijenila prikladnost i sigurnost zahvata.

Glaukom kod muškaraca: Simptomi, uzroci i liječenje

Glaukom kod mačaka je ozbiljna oftalmološka bolest koja može dovesti do gubitka vida. Najčešće se javljaju povećani intraokularni tlak i oštećenje vidnog živca. Redovite veterinarske preglede i pravilan tretman ključni su za očuvanje zdravlja očiju vaše mačke.

Revolucionarni Laserski Tretmani za Glaukom: Sve Što Trebate Znati

Glaukom laser je inovativna metoda liječenja koja koristi lasersku tehnologiju za smanjenje očnog tlaka kod pacijenata s glaukomom. Ova procedura je brza, učinkovita i minimalno invazivna, omogućujući povratak svakodnevnim aktivnostima već isti dan.

Brzi vodič za oporavak nakon blefaroplastike: Što očekivati i kako se pripremiti

Nakon blefaroplastike, oporavak je ključan za postizanje optimalnih rezultata. Pacijenti obično mogu očekivati oticanje i modrice, no većina se vraća svakodnevnim aktivnostima unutar tjedan dana. Pravilna njega i pridržavanje uputstava liječnika osiguravaju brži oporavak.
spot_img
spot_img