Ječmenac na oku je unutarnja ili vanjska gnojna kvržica na kapku, upalni proces je bolan i stvara veliku nelagodu. Takva bolest je prilično česta, a ista osoba može se razboljeti nekoliko puta.
Nekoliko čimbenika može uzrokovati ječmenac na oku: bakterijske zarazne bolesti, upala kapaka, smanjen imunitet, dijabetes, metabolički poremećaji ili bolesti gastrointestinalnog trakta.
Koji su uzroci ječmenca na oku?
Ječmenac na oku Uzrok
Stafilokoki, koji se radije naseljavaju na ljudskoj koži i kosi, ne manifestiraju se ni na koji način s jakim imunitetom. Njihova intenzivna reprodukcija potaknuta je smanjenjem zaštitnih svojstava tijela, njegovom hipotermijom, teškim bolestima i hipovitaminozom, posljedicama helmintske invazije. Prodirući u strukturu folikula dlake, streptokoki uzrokuju upalu kao reakciju na patogeni mikroorganizam.
Ovo je glavni uzrok ječmenca u oku kod pacijenata svih dobnih skupina. Uz neuravnoteženu prehranu, pojačan tjelesni napor ili stresne situacije, bolest se može javiti u obliku više nagnječenja na kapcima ili sluznicama. Također, među čimbenicima koji pridonose pojavi ječmenca na oku – navika dodirivanja kapaka prljavim rukama, velika količina prašine u zatvorenom ili na otvorenom.
Rizična skupina za vjerojatnost pojave ječmenca uključuje:
- osobe sa smanjenim imunitetom
- osobe s bolestima endokrinog sustava
- pacijenti s patologijama gastrointestinalnog traka
- osobe čije profesionalne aktivnosti uključuju rad na ulici ili u prostorijama s teškim klimatskim ili nehigijenskim uvjetima
- bolesnici koji su bolovali od upalnih bolesti očiju i kapaka, kao i oni koji nisu završili propisani tijek liječenja
Ječmenac na oku Simptomi
Zagnojenje kapka se osjeća uz osjećaj težine, otekline i upale duž linije rasta trepavica. Područje postaje bolno, temperatura kože kapaka raste. Linija edema ima jasne granice, znakovi hiperemije – na konjunktivi su vidljivi crvenilo i upala. U roku od 2-3 dana od trenutka razvoja ječmenca, na njegovoj površini se formira gnojna glavica, čiji sadržaj su mrtve stanice folikula dlake.
S unutarnjim ječmencom, patologija je lokalizirana u području ispod kapka – u takozvanoj meibomskoj žlijezdi, što čini bolest gotovo nevidljivom. Na upalni proces ukazuju karakteristični simptomi ječmenca – zbijenost i bolnost zahvaćenog kapka. Opasnost od takve bolesti je razvoj chalaziona – upale hrskavice oko meibomske žlijezde, što značajno odgađa proces ozdravljenja i prisiljava pacijenta na redoviti pregled kod oftalmologa.
U teškim slučajevima, s ječmencom lokaliziranim unutar žlijezde lojnice, uočavaju se znakovi opće intoksikacije – bolovi u glavi i mišićima, groznica, otečeni limfni čvorovi. Samoliječenje u ovom slučaju je kategorički kontraindicirano, a pacijent treba odmah potražiti liječničku pomoć.
Ječmenac na kapku
Ovisno o lokalizaciji i vanjskim znakovima, razlikuju se:
- vanjski ječmenac na gornjem kapku je bolna formacija na liniji trepavica koja se brzo gnoji. Znakovi ječmenca u ovom slučaju vidljivi su golim okom, što pojednostavljuje dijagnozu.
- unutarnji ječmenac na donjem kapku – ječmenac s unutarnje strane kapka, uzrokuje neugodnosti s jakom boli i osjećajem stranog objekta u oku. Nalazi se tijekom vizualnog liječničkog pregleda.
Formiranje i razvoj ječmenca odvija se u nekoliko faza:
- Proces infiltracije – Primjećuje se pojava prvih karakterističnih znakova gnojenja: svrbež, oteklina, crvenilo kapka u području upale. U roku od nekoliko sati, nelagoda se pojačava.
- Proces gnojenja – Na površini formacije vidljiva je kapsula s gnojnim sadržajem. S povećanjem volumena gnoja ili mehaničkim stresom, može prerano izbiti.
- Proces probijanja gnojne kapsule – Ako upala ne izbije sama, kirurg će je otvoriti. Odvajanje gnojnog sadržaja događa se u roku od nekoliko dana.
- Iscjeljivanje – Na mjestu ulkusa stvara se kora ispod koje nastaje tanak sloj regenerirane kože. Ovisno o kvaliteti tijeka liječenja i stanju imunološkog sustava, razdoblje ozdravljenja može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana.
Ječmenac na oku liječenje
Način liječenja ječmenca koji ćete izabrati ovisi o vama, no bolje je potražiti savjet stručnjaka.
Moderna farmakologija ima veliki izbor svih vrsta masti, krema i kapi, liječnik u unutrašnjosti pacijentu propisuje sulfonamide, a uz jake bolove i analgetike.
Osim toga, pacijentima se mogu propisati fizioterapijski postupci (UHF terapija, crveno ili plavo zračenje), a za apscese i flegmonu kapaka koristi se kirurška intervencija.
Popularna metoda masiranja ječmenca prstenom nije baš higijenska, jer možemo osigurati još više bakterija. No, ako temeljito dezinficiramo vjenčani prsten, takva će masaža svakako biti od koristi u borbi protiv ječmenca. Nije bitno od kakvog je materijala vjenčani prsten, te činjenica da se tijekom masaže odčepljuju zatvoreni otvori žlijezda i uklanja sekret. Morate zagrijati čisti prsten, zatim ga staviti na zatvoren kapak i nježno umasirati.
U borbi protiv ječmenca vrlo dobro djeluju oblozi od ljekovitog bilja, točnije topli biljni naljevi. Najbolji su u ovom slučaju cvjetovi nevena, kamilice, listovi peršina, trava krijesnice i listovi maline. Kako pripremiti takvu infuziju? Oko 3 žlice začinskog bilja prelijte kipućom vodom. Ostavite začinsko bilje oko 10 minuta. Na taj način ocijedite juhu, pamučnu krpu natopite toplim naljevom i stavite na zatvoren kapak. Važno je koristiti ovu metodu otprilike 4 puta dnevno.
Vrlo je popularan i oblog od jaja, iako mnogi vjeruju da ova metoda uopće ne djeluje. Međutim, ništa vas ne sprječava da probate. Ovo je nešto za lijene ljude koji ne žele gubiti vrijeme na začinsko bilje. Sve što trebate učiniti je tvrdo skuhati jaje i pričekati da se malo ohladi. Toplo i neoljušteno jaje zamotajte u maramicu i stavite na zatvoren kapak.
Mali korisni savjeti:
- Nemojte koristiti uljne masti.
- Ne može se koristiti dekorativna kozmetika.
- Pridržavajte se osobne higijene.
Ukolikou roku od 3 do 5 dana ječemnac ne nestane, a osjećat ćete se još gore, odmah se obratite liječniku.
Operacija ječmenca na oku
Operativni zahvat traje 5-10 minuta. Vjeđe je anestezirano, tako da je zahvat u potpunosti bezbolan i ugodan. Operacija se vrši s unutrašnje strane kapka, tako da ne ostaje nikakav ožiljak.
Ako zaostane fibrozna kapsula onda se može ponovno pojaviti. U slučaju recidiva na istom mjestu kod operacije je potrebno uzeti materijal za slanje na patološku analizu jer se veoma rijetko može patološki dijagnosticirati maligni tumor stanica lojnih žlijezda (adenocarcinoma sabaceum).
Ječmenac i trudnice
Ječmenac na oku tijekom trudnoće (gordoleum) je upala žlijezde lojnice koja se nalazi blizu cilijarnog ruba kapka ili folikula dlake. Glavni uzročnici bolesti: stafilokoki, gljivice, streptokoki, Demodex grinja.
Liječenje provodi oftalmolog i terapeut. Evo razloga zašto postoji gordoleum:
- Blefaritis (upala na rubu stoljeća);
- Nedostatak vitamina, hipovitaminoza;
- Alergija, dijateza;
- Anemija;
- Infektivna žarišta: karijes, tonzilitis, sinusitis, frontalitis, gripa, akutne respiratorne infekcije, furunkuloza;
- Infestacija krpeljima Demodex;
- helmintska invazija;
- Stres;
- Neke kronične bolesti probavnog trakta, Endokrinologija.
- Prljave ruke, jak vjetar, prašina, hipotermija, nekvalitetna kozmetika doprinose infekciji. Trudnica bi trebala imati svoj ručnik – posebno za lice, posebno za tijelo.
Žene bi trebale pratiti kvalitetu kozmetike: mijenjati maskaru svaka 3 mjeseca, ne dijeliti sjene i maskaru s djevojkama, ukloniti ostatke dekorativnih proizvoda prije spavanja. Nosite li leće, pridržavajte se pravila za njihovu uporabu. Osim toga, morate jesti ispravno, temperirati tijelo, vježbati na svježem zraku.
Kako liječiti ječmenac na oku kod trudnica;
Što se ne može učiniti:
- Istisnuti
- Probušiti
- Zamaskirati kozmetikom
Oftalmolog bi trebao znati da će liječiti trudnicu. U ranim fazama, kada je želudac još nevidljiv, a lijekovi su posebno opasni za fetus, slobodno obratite pozornost liječniku na delikatnu osobitost svog stanja.
Mažite eritromicin mast 2 puta dnevno na ječmenac na oku. Uz to, koristite tsiprolet 2 kapi 4 puta dnevno. Tijek liječenja – 1 tjedan (ovaj recept mora potvrditi liječnik).
Ječmenac kod djece
Što uzrokuje ječmenac na oku kod djeteta?
Ječmenac u oku kod djece – Ječmenac je uzrokovan infekcijom u žlijezdama koje proizvode ulje (lojnicama) ili znojnim žlijezdama na kapku. Infekciju često uzrokuje bakterija koja se zove Staphylococcus aureus.
Koja su djeca u riziku za pojavu ječmenca?
Ječmenac na oku kod djece je jedan od najčešćih očnih problema kod djece. Sljedeće stvari mogu povećati rizik za vaše dijete:
- Povijest ječmenca
- Seboreični dermatitis ili rozacea
- Dijabetes
Koji su simptomi ječemnca kod djeteta?
Simptomi se mogu pojaviti malo drugačije kod svakog djeteta. Može uključivati:
- Oticanje kapka
- Crvenilo na rubu kapka
- Bol iznad zahvaćenog područja
- Drenaža žute tekućine
Kako liječiti ječmenac na oku kod beba?
Pokušajte upotrijebiti topli oblog i nježnu masažu kako biste pomogli gnoju da izađe iz ječmenca. Odvedite svoje dijete liječniku opće prakse ako ne nestane u roku od nekoliko dana. Ne zaboravite, ječmenac na oku je zarazan. Dobra higijena pomoći će u zaustavljanju širenja infekcije.
Narodni lijek za ječmenac
Luk Lijek za ječmenac na oku
Luk srednje veličine prepolovite, uklonite gornju ljusku, stavite u čistu posudu, prerezan prema dolje i stavite u pećnicu na laganu vatru. Kada se luk nabora i postane mekan, izvadite i ostavite da se ohladi.
Nanesite komadiće luka na ječmenac nekoliko puta dnevno, omotavajući ih tankim slojem gaze.
Aloe Vera sok za ječmenac
Pomiješajte sok aloe i pročišćenu vodu u omjeru 1:10, navlažite vatu, nanesite na bolno mjesto.
Čaj od čička za ječmenac
Zamolite muža da iskopa korijen čička (čičak čvrsto leži u zemlji!), Isperite, ogulite i sameljite u blenderu. Zamotajte ga u gazu, stavite na oko.
Pripremite čaj od listova čička. Isperite oči i nanesite vatu natopljenu uvarkom.
Listovi trputca za liječenje ječmenca
Na bolesno oko nanesite svježe listove trputca. Svježe listove dugoga ili velikoga trputca operemo, zgnječimo na dasci s kuhinjskim valjkom u lisnatu kašu i stavimo na oboljelo mjesto.
Čuvarkuća za ječmenac na oku
Analizom je utvrđeno da je čuvarkuća bogata antibakterijskim materijama i polisaharidima koji blagotvorno djeluju na imuni sistem. Čuvarkuća sadrži jabučnu i mravlju kiselinu i njihove soli. Njeno mesnato, sočno lišće bere se tokom ljeta, za vrijeme cvjetanja.
Čuvarkuča za ječmenac na oku se koristi za liječenje svježim cijeđenim sokom iz listova. Čuvarkuča pomaže kod: bradavica, čireva, rana i opekotina, kurje oči, ten, sunčeve pjege, ječmenca. Oblog od svježe cijeđenog soka listova čuvarkuće pomaže u ublažavanju bolova i smanjuje otok.
Kupiti možete vlažne blazinice za čišćenje kapaka. Lako ćete ih pronaći u većini ljekarni,i možete ih uzeti bez recepta.
Dok mast za ječmenac na oku bez recepta najvjerojatnije neće moći dobiti. To će vam morati prepisati oftalmolog. Iako lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta poput paracetamola i ibuprofena vjerojatno neće ubrzati zacjeljivanje, mogu smanjiti nelagodu ako je ječmenac na oku posebno neugodan.
********
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)