Dijabetes tipa 2 i inzulin: 10 stvari koje biste trebali znati

Dijabetes tipa 2 i inzulin

Dijabetes tipa 2 i inzulin

Koliko dobro razumijete odnos između dijabetesa tipa 2 i inzulina? Učenje o tome kako vaše tijelo koristi inzulin i kako on utječe na vaše stanje može vam dati širu sliku vašeg zdravlja.

Čitajte dalje kako biste saznali činjenice o ulozi koju inzulin igra u vašem tijelu i načinima na koje se inzulinska terapija može koristiti za liječenje dijabetesa tipa 2.

1. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Inzulin je vitalan za vaše zdravlje

Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača. Pomaže vašem tijelu da iskoristi i skladišti šećer iz hrane.

Ako imate dijabetes tipa 2, vaše tijelo ne reagira učinkovito na inzulin. Gušterača nije u stanju pravilno kompenzirati, pa dolazi do relativno smanjene proizvodnje inzulina. Kao rezultat toga, razina šećera u krvi postaje previsoka. S vremenom, visoka razina šećera u krvi može uzrokovati oštećenje vaših živaca, krvnih žila, očiju i drugih tkiva.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

dijabetesa tipa 2 i inzulin
dijabetesa tipa 2 i inzulin

2. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Terapija inzulinom može pomoći u snižavanju šećera u krvi

Ukoliko imate dijabetes tipa 2, kontrola razine šećera u krvi ključan je dio očuvanja zdravlja i smanjenja rizika od dugoročnih komplikacija. Kako biste snizili šećer u krvi, liječnik vam može preporučiti jedno ili više od sljedećeg:

  • promjene načina života
  • oralne lijekove
  • lijekovi koji se ne inzulinom ubrizgavaju
  • inzulinska terapija
  • operacija mršavljenja

Terapija inzulinom može pomoći mnogim osobama s dijabetesom tipa 2 da kontroliraju šećer u krvi i smanje rizik od komplikacija.

3. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Dostupne su različite vrste inzulina

Dostupno je nekoliko vrsta inzulina. Oni općenito spadaju u dvije kategorije:

  • brzo/kratkodjelujući inzulin koji se koristi za pokrivanje vremena obroka
  • spori/dugodjelujući inzulin, koji je aktivan između obroka i tijekom noći

U svakoj od ove dvije kategorije dostupno je nekoliko različitih vrsta i marki. Dostupni su i pripremljeni inzulini koji uključuju obje vrste inzulina. Ne trebaju svi obje vrste, a recept za inzulin treba biti individualiziran prema potrebama osobe.

4. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Jedna vrsta inzulina se može inhalirati

Postoji jedna marka inzulina koji se može inhalirati. To je brzodjelujući oblik inzulina. Nije prikladno za sve s dijabetesom tipa 2.

Ukoliko vaš liječnik misli da bi vam mogao koristiti brzodjelujući inzulin, razmislite o tome da ga pitate o mogućim prednostima i nedostacima korištenja inhalacijskih lijekova. Kod ove vrste inzulina potrebno je pratiti funkciju pluća.

5. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Ubrizgavaju se druge vrste inzulina

Osim jedne vrste inhalacijskog inzulina, sve ostale vrste inzulina daju se injekcijom. Inzulin srednjeg i dugog djelovanja može se samo ubrizgati. Inzulin se ne može uzimati u obliku tableta jer bi ga vaši probavni enzimi razgradili prije nego što bi se mogao upotrijebiti u vašem tijelu.

Inzulin treba ubrizgati u masno tkivo neposredno ispod kože. Možete ga ubrizgati u salo na trbuhu, bedrima, stražnjici ili nadlakticama.

6. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Možete koristiti različite uređaje za dostavu

Za ubrizgavanje inzulina možete koristiti bilo koji od sljedećih uređaja za isporuku:

  • Injekcija. Ova prazna cijev pričvršćena na iglu može se koristiti za izvlačenje doze inzulina iz bočice i ubrizgavanje u vaše tijelo.
  • Inzulinska olovka. Ovaj uređaj za injekciju sadrži unaprijed izmjerenu količinu inzulina ili uložak napunjen inzulinom. Pojedinačna doza se može odabrati.
  • Inzulinska pumpa. Ovaj automatizirani uređaj isporučuje male i česte doze inzulina u vaše tijelo, kroz kateter postavljen ispod vaše kože.
    Sa svojim liječnikom možete razgovarati o prednostima i nedostacima različitih načina davanja lijekova.
  • dijabetes tipa 2 i inzulin
    dijabetes tipa 2 i inzulin

7. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Vaš stil života i težina utječu na vaše potrebe za inzulinom

Prakticiranje zdravih navika može potencijalno odgoditi ili spriječiti vašu potrebu za inzulinskom terapijom. Ako ste već započeli terapiju inzulinom, prilagodba vašeg životnog stila može pomoći u smanjenju količine inzulina koju trebate uzimati.

Na primjer, moglo bi pomoći:

  • smršaviti
  • prilagoditi prehranu
  • vježbajte češće

8. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Može potrajati neko vrijeme da se razvije režim inzulina

Ako vam je propisana terapija inzulinom, može biti potrebno malo pokušaja i pogrešaka da biste saznali koje vrste i doze inzulina vam najbolje odgovaraju. Testovi šećera u krvi mogu pomoći vama i vašem liječniku da saznate kako vaše tijelo reagira na vaš trenutni režim inzulina. Ako je potrebno, vaš liječnik može promijeniti vaš propisani plan liječenja.

9. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Neke opcije su pristupačnije

Neke marke inzulina i vrste uređaja za davanje su jeftiniji od drugih. Na primjer, štrcaljke obično koštaju manje od inzulinskih pumpi.

Ukoliko imate zdravstveno osiguranje, obratite se svom liječniku kako biste saznali koje su vrste inzulina i uređaja za davanje pokriveni. Ako je vaš trenutni režim inzulina preskup, razgovarajte sa svojim liječnikom kako biste saznali postoje li pristupačnije opcije.

10. Dijabetes tipa 2 i inzulin – Inzulin može izazvati nuspojave

U nekim slučajevima možete razviti nuspojave inzulina, kao što su:

  • nizak šećer u krvi
  • debljanje
  • bol ili nelagoda na mjestu ubrizgavanja
  • infekcija na mjestu ubrizgavanja
  • u rijetkim slučajevima, alergijska reakcija na mjestu ubrizgavanja

Niska razina šećera u krvi ili hipoglikemija jedna je od najozbiljnijih potencijalnih nuspojava uzimanja inzulina. Ako počnete uzimati inzulin, liječnik će razgovarati s vama o tome što učiniti ako osjetite nisku razinu šećera u krvi.

Ako osjetite bilo kakve nuspojave od uzimanja inzulina, obratite se svom liječniku.

dijabetes tipa 2 i inzulin

 

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Najnovije

Ječmenac i antibiotici: Kako pravilno liječiti?

Ječmenac je upala očnog kapka uzrokovana bakterijama. Pravilno liječenje uključuje higijenu, lokalne antibiotske kreme i, u težim slučajevima, oralne antibiotike kako bi se spriječile komplikacije.

Punjene paprike: Tradicija okusom bogatih nadjeva

Punjene paprike su omiljeno jelo u hrvatskoj kuhinji, poznato po bogatom mesnom ili rižinom nadjevu. Tradicionalno se pripremaju ljeti kada su paprike najsvježije, a recepti se prenose generacijama.

Upala pluća – Kako Pravovremeno Prepoznati simptome

Prepoznavanje simptoma upale pluća ključno je za pravovremeno liječenje. Kašalj, groznica, umor i otežano disanje mogu ukazivati na bolest. Rana dijagnoza poboljšava ishode stoga potražite liječnički savjet pri prvim znakovima.
spot_img
spot_img