Anksiozni poremećaji u RH čine 14,6% mentalnih poremećaja

Anksiozni poremećaji

Što su to anksiozni poremećaji?

Prije nego što se dotaknemo same anksioznosti, važno je naglasiti da je normalno osjećati tjeskobu u određenim životnim situacijama kao što su preseljenje na novo mjesto, početak novog posla ili možda polaganje važnoga ispita. Ova vrsta anksioznosti je neugodna, ali vas može motivirati da radite bolje i više.

Ovo se zove obična anksioznost i ona je osjećaj koji ovisno o situaciji dolazi i prolazi, te ne ometa vaš svakodnevni život. U slučaju anksioznog poremećaja, osjećaj straha i tjeskobe može biti s vama cijelo vrijeme. Intenzivan je i često vrlo iscrpljujući.

Ova vrsta tjeskobe može uzrokovati da prestanete raditi svakodnevne stvari i stvari u kojima uživate. U ekstremnim slučajevima može vas spriječiti da uđete u dućan, prelazite ulicu ili čak napuštate svoj dom. Ako se ne liječi, anksioznost će se nastaviti pogoršavati iz dana u dan.

Anksioznost je najčešći oblik poremećaja i mogu zahvatiti svakoga u bilo kojoj dobi, žene imaju nešto veću vjerojatnost da će dobiti dijagnozu anksioznog poremećaja od muškaraca.

Anksiozni poremećaji Simptomi

  • Osjećaj nervoze, nemira ili napetosti
  • Povećan broj otkucaja srca
  • Ubrzano disanje
  • Znojenje, drhtanje
  • Osjećaj slabosti
  • Poteškoće sa spavanjem
  • Izbjegavanje situacija koje stvaraju tjeskobu
  • Problemi sa koncentracijom

Kakvi sve anksiozni poremećaji postoje?

  • Agorafobija je vrsta anksioznog poremećaja u kojem se bojite i često izbjegavate mjesta ili situacije koje bi mogle izazvati paniku i učiniti da se osjećate zarobljeno, bespomoćno ili posramljeno.
  • Anksiozni poremećaj zbog zdravstvenog stanja uključuje simptome intenzivne tjeskobe ili panike koji su izravno uzrokovani tjelesnim zdravstvenim problemom.
  • Generalizirani anksiozni poremećaj uključuje trajnu i pretjeranu tjeskobu i brigu o aktivnostima ili događajima – čak i obične, rutinske probleme. Briga je nerazmjerna stvarnim okolnostima, teško ju je kontrolirati i utječe na to kako se osjećate fizički. Često se javlja zajedno s drugim anksioznim poremećajima ili depresijom.
  • Panični poremećaj uključuje ponavljane epizode iznenadnih osjećaja intenzivne tjeskobe i straha ili terora koji dosegnu vrhunac u roku od nekoliko minuta (napadi panike). Možda ćete imati osjećaj nadolazeće propasti, otežano disanje, bol u prsima ili ubrzano, treperenje ili lupanje srca. Ovi napadi panike mogu dovesti do brige o tome da će se ponoviti ili izbjegavanja situacija u kojima su se dogodili.
  • Selektivni mutizam je dosljedan neuspjeh djece da govore u određenim situacijama, kao što je škola, čak i kada mogu govoriti u drugim situacijama, kao što je kod kuće s bliskim članovima obitelji. To može ometati školu, posao i društveno funkcioniranje.
  • Anksiozni poremećaj separacije je poremećaj u djetinjstvu karakteriziran tjeskobom koja je pretjerana za razvojnu razinu djeteta i povezana s odvajanjem od roditelja ili drugih koji imaju roditeljske uloge.
  • Socijalni anksiozni poremećaj (socijalna fobija) uključuje visoku razinu anksioznosti, straha i izbjegavanja društvenih situacija zbog osjećaja posramljenosti, samosvijesti i zabrinutosti zbog toga što ih drugi osuđuju ili gledaju negativno.
  • Specifične fobije karakterizira velika anksioznost kada ste izloženi određenom objektu ili situaciji i želja da ih izbjegnete. Fobije kod nekih ljudi izazivaju napade panike.
  • Anksiozni poremećaj uzrokovan tvarima karakteriziran je simptomima intenzivne tjeskobe ili panike koji su izravni rezultat zlouporabe droga, uzimanja lijekova, izloženosti otrovnoj tvari ili odvikavanja od droga.

Što uzrokuje anksioznost i kako je liječiti?

Istraživači nisu sigurni u točan uzrok anksioznosti. No, vjerojatno kombinacija čimbenika igra ulogu. To uključuje genetske i okolišne čimbenike, kao i kemiju mozga.
Nakon što su vam dijagnosticirani anksiozni poremećaji, možete istražiti mogućnosti liječenja sa svojim liječnikom. Nekim ljudima liječenje nije potrebno.

Promjena načina života može biti dovoljna da se nosi sa simptomima. U umjerenim ili teškim slučajevima, međutim, liječenje vam može pomoći da prevladate simptome i vodite svakodnevni život kojim se lakše upravlja.

Liječenje anksioznosti spada u dvije kategorije: psihoterapija i lijekovi. Sastanak s terapeutom ili psihologom može vam pomoći da naučite alate za korištenje i strategije za suočavanje s anksioznošću kada se ona pojavi. Lijekovi koji se obično koriste za liječenje anksioznosti uključuju antidepresive i sedative. Oni djeluju na balansiranju kemije mozga, sprječavaju epizode anksioznosti i sprječavaju najteže simptome poremećaja.

Koji se prirodni lijekovi koriste za anksiozne poremećaje?

Promjene načina života mogu biti učinkovit način da ponovno proživite dio stresa i tjeskobe s kojima se možete nositi svaki dan. Većina prirodnih “lijekova” sastoji se od brige za svoje tijelo, sudjelovanja u zdravim aktivnostima i uklanjanja nezdravih.

Neki od načina:

  • Dovoljno sna
  • Meditacija
  • Aktivnost i vježbanje
  • Zdrava prehrana
  • Izbjegavanje alkohola
  • Izbjegavanje kofeina
  • Izbjegavanje cigareta

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Najnovije

Lasersko Skidanje Dioptrije: Koja je Dobna Granica za Postupak

Lasersko skidanje dioptrije sve je popularnije rješenje za korekciju vida. Iako se često smatra da je minimalna dobna granica 18 godina, stručnjaci preporučuju savjetovanje s oftalmologom kako bi se procijenila prikladnost i sigurnost zahvata.

Glaukom kod muškaraca: Simptomi, uzroci i liječenje

Glaukom kod mačaka je ozbiljna oftalmološka bolest koja može dovesti do gubitka vida. Najčešće se javljaju povećani intraokularni tlak i oštećenje vidnog živca. Redovite veterinarske preglede i pravilan tretman ključni su za očuvanje zdravlja očiju vaše mačke.

Revolucionarni Laserski Tretmani za Glaukom: Sve Što Trebate Znati

Glaukom laser je inovativna metoda liječenja koja koristi lasersku tehnologiju za smanjenje očnog tlaka kod pacijenata s glaukomom. Ova procedura je brza, učinkovita i minimalno invazivna, omogućujući povratak svakodnevnim aktivnostima već isti dan.

Brzi vodič za oporavak nakon blefaroplastike: Što očekivati i kako se pripremiti

Nakon blefaroplastike, oporavak je ključan za postizanje optimalnih rezultata. Pacijenti obično mogu očekivati oticanje i modrice, no većina se vraća svakodnevnim aktivnostima unutar tjedan dana. Pravilna njega i pridržavanje uputstava liječnika osiguravaju brži oporavak.
spot_img
spot_img