Addisonova bolest
Addisonova bolest je poremećaj pri kojemu nadbubrežne žlijezde luče premalo hormona.
Manjak tih hormona (kortikosteroida) često je uzrokovan autoimunim poremećajem koji oštećuje žlijezdu. Vaše nadbubrežne žlijezde nalaze se na vrhu vaših bubrega. Ove žlijezde proizvode mnoge hormone koji su vašem tijelu potrebni za normalne funkcije.
Addisonova bolest nastaje kada je korteks nadbubrežne žlijezde oštećen, a nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno steroidnih hormona kortizola i aldosterona. Kortizol regulira reakciju tijela na stresne situacije.
Aldosteron pomaže u regulaciji natrija i kalija. Kora nadbubrežne žlijezde također proizvodi spolne hormone (androgene).
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Koji su simptomi addisonove bolesti?
Osobe koje imaju Addisonovu bolest mogu imati sljedeće simptome:
- Slabost mišića
- Umor
- Potamnjena koža (hiperpigmentacija)
- Gubitak težine i/ili smanjen apetit
- Smanjen broj otkucaja srca
- Niski krvni tlak
- Niske razine šećera u krvi
- Nesvjestice
- Rane u ustima
- Žudnja za solju
- Mučnina
- Povračanje
Ljudi koji žive sa Addisonovom bolešću također mogu imati neuropsihijatrijske simptomi poput:
- Razdražljivost i/ili depresija
- Nedostatak energije
- Poremećaji spavanja
Ako se Addisonova bolest predugo ne liječi, može postati Addisonova kriza. Simptomi povezani s Addisonovom krizom mogu uključivati:
- Uznemirenost
- Delirijum
- Vizualne i slušne halucinacije
Addisonova kriza je hitna i opasna po život. Odmah nazovite hitnu pomoć ako vi ili netko koga poznajete počnete doživljavati:
- Promjene mentalnog statusa, kao što su zbunjenost, strah ili nemir
- Gubitak svijesti
- Visoka temperatura
- Iznenada bol u donjem dijelu leđa, trbuhu ili nogama
ACTH stimulacijski test
Adrenokortikotropni hormon (ACTH) ili kortikotropin peptidni je hormon koji se stvara u hipofizi. Stimulira stvaranje i izlučivanje glukokortikoida (naročito kortizola) iz adrenalnog korteksa.
Stvaranje glukokortikoida regulirano je različitim faktorima. Visoke koncentracije glukokortikoida u krvi inhibiraju izlučivanje ACTH mehanizmom negativne povratne sprege. Koncentracije ACTH pokazuju dnevne razlike, s tim da su ujutro visoke a navečer niske. Stoga je, kao i kod kortizola, vrlo važno znati vrijeme uzorkovanja za interpretaciju rezultata.
Određivanje ACTH u plazmi vrlo je korisno u diferencijalnoj dijagnozi Cushingove bolesti (hipersekrecija ACTH), tumora koji autonomno proizvode ACTH, hipopituitarizma s manjkom ACTH, te ektopičkog ACTH sindroma. Također, određivanje ACTH može biti važno kod diferencijalne dijagnoze adrenokortikalne insuficijencije (Adisonova bolest).
ACTH koji ne nastaje u hipofizi naziva se ektopički ACTH. Često je povezan sa mikrocelularnim karcinomom pluća. U rijetkim slučajevima ektopički ACTH može nastati kod tumora timusa, adenokarcinoma pankreasa ili bronhialnih karcinoida.
Što uzrokuje Addisonovu bolest?
Postoje dvije glavne klasifikacije za Addisonovu bolest: primarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde i sekundarna adrenalna insuficijencija. Kako bi liječio bolest, liječnik će morati otkriti koja je vrsta odgovorna za vaše stanje.
Primarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde:
Primarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde nastaje kada su vaše nadbubrežne žlijezde oštećene tako ozbiljno da više ne mogu proizvoditi hormone. Ova vrsta Addisonove bolesti najčešće je uzrokovana kada vaš imunološki sustav napadne vaše nadbubrežne žlijezde. To se zove autoimuna bolest.
Kod autoimune bolesti, imunološki sustav vašeg tijela zamjenjuje bilo koji organ ili područje tijela za virus, bakteriju ili drugog vanjskog napadača.
Ostali uzroci primarne adrenalne insuficijencije uključuju:
- Produljena primjena glukokortikoida (npr. prednizona)
- Infekcije u vašem tijelu
- Rak i abnormalne izrasline (tumori)
- Određeni razrjeđivači krvi koji se koriste za kontrolu zgrušavanja krvi
Sekundarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde:
Sekundarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde javlja se kada hipofiza (koja se nalazi u vašem mozgu) ne može proizvoditi adrenokortikotropni hormon (ACTH). ACTH govori nadbubrežnim žlijezdama kada treba osloboditi hormone.
Također je moguće razviti insuficijenciju nadbubrežne žlijezde ako ne uzimate kortikosteroidne lijekove koje vam je propisao liječnik. Kortikosteroidi pomažu u kontroli kroničnih zdravstvenih stanja poput astme.
Postoje i mnogi drugi uzroci sekundarne adrenalne insuficijencije, uključujući:
- Tumori
- Lijekovi
- Genetika
- Traumatične ozljede mozga
Kako se liječi Addisonova bolest?
Vaše liječenje ovisit će o tome što uzrokuje vaše stanje. Vaš liječnik može propisati lijekove koji reguliraju rad nadbubrežne žlijezde. Vrlo je važno slijediti plan liječenja koji vam je izradio liječnik. Neliječena Addisonova bolest može dovesti do Addisonove krize. Ako se vaše stanje nije liječilo predugo i napredovalo je u po život opasno stanje zvano Addisonova kriza, vaš liječnik može propisati lijekove za liječenje toga. Addisonova kriza uzrokuje nizak krvni tlak, visok kalij u krvi i nisku razinu šećera u krvi.
Lijekovi
Možda ćete morati uzimati kombinaciju glukokortikoida (lijekova koji zaustavljaju upalu) kako biste poboljšali svoje zdravlje. Ovi lijekovi će se uzimati do kraja života i ne smijete propustiti dozu.
Nadomjesci hormona mogu biti propisani za zamjenu hormona koje vaše nadbubrežne žlijezde ne proizvode.
Kućna njega
Uvijek držite pri ruci pribor za hitne slučajeve koji sadrži vaše lijekove. Zamolite svog liječnika da vam napiše recept za injekcijski kortikosteroid za hitne slučajeve.
Također biste mogli imati liječničku karticu s upozorenjem u novčaniku i narukvicu na zapešću kako biste druge obavijestili o svom stanju.
Alternativne terapije
Važno je smanjiti razinu stresa ako imate Addisonovu bolest. Veliki životni događaji, kao što je smrt voljene osobe ili ozljeda, mogu podići razinu stresa i utjecati na način na koji reagirate na lijekove.
Razgovarajte sa svojim liječnikom o alternativnim načinima za ublažavanje stresa, kao što su joga i meditacija.
Što se očekuje dugoročno?
Addisonova bolest zahtijeva doživotno liječenje. Tretmani, kao što su lijekovi za nadomjestak hormona, mogu vam pomoći u upravljanju simptomima.
Slijeđenje plana liječenja koji izradi vaš liječnik važan je korak u pomaganju da živite produktivnim životom.
Zapamtite, uvijek uzimajte lijekove točno prema uputama. Uzimanje premalo ili previše lijekova može negativno utjecati na vaše zdravlje.
Vaš plan liječenja možda će biti potrebno ponovno procijeniti i promijeniti ovisno o vašem stanju. Iz tog razloga, važno je da redovito posjećujete svog liječnika.
********
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)