Složenac od bundeve i piletine
Dolaskom jeseni, na stol stiže predstavnica ovog godišnjeg doba – bundeva.
Biranje sezonskih namirnica uvelike utječe na kvalitetu prehrane pojedinca zbog same kvalitete namirnica.
U kuhinji se najčešće koristi za kremaste juhe i slastice od kojih je najpoznatija pita od bundeve.
U današnjem receptu bundeva se uklopila u jedno neobično jelo – složenac.
Sastojci (4 osobe)
- Bundeva 300 g
- Piletina 400 g
- Špinat 700 g
- Jaje 2 komada
- Vrhnje za kuhanje 5 žlica
- Sir (ribani) 0,5 šalice
- Krušne mrvice 0,5 šalice
- Crveni luk 1 komad
- Češnjak 1 češanj
- Kadulja 1 žličica
Kalorije
- 1 porcija sadrži 625 kcal
Vrijeme pripreme
- Priprema: 15 minuta
- Pečenje: 45 minuta
- Ukupno: 1 sat
Priprema – složenac od bundeve
- Bundevu prerežite na polovice, izvadite mesnati dio i uklonite sjemenke.
- U zagrijanu tavu dodajte bundevu narezanu na kriške i piletinu narezanu na komade. Miješajte oko 10 minuta. Ocijedite i dodajte sol i papar.
- Pećnicu zagrijte na 190 stupnjeva.
- U tavi dinstajte luk i češnjak i dodajte piletinu, špinat i kadulju. Nakon 5 minuta maknite s vatre, dodajte bundevu, jaja, sir i vrhnje te homogenizirajte smjesu.
- Smjesu rasporedite u vatrostalnu zdjelu i dodajte ostatak sira i krušne mrvice po površini. Pecite u pećnici 30 minuta.
Posluživanje
- Poslužiti uz salatu po želji.
Složenac od bundeve – Dodatne informacije
Najpoznatija vrsta bundeve koja se koristi u kulinarstvu je Muškatna bundeva.
Složenac od bundeve kao glavnu namirnicu sadrži bundevu koja je zbog svoje narančaste boje bogata karotenoidima od kojih je najzastupljeniji beta karoten.
Karotenoidi jačaju imunološki sustav, reguliraju međustaničnu komunikaciju te imaju antioksidacijsko i provitaminsko djelovanje na organizam.
Beta karoten je provitamin vitamina A te ima ulogu u prijenosu signala u oku, zaštitnu ulogu kod kardiovaskularnih bolesti i očuvanju epitela. Također, karotenodi “hvataju” slobodne radikale te štite lipoproteine niske gustoće (LDL kolesterol) od oksidacije.
Bundeva sadrži i lutein i zeaksantin koji dokazano smanjuju rizik od pojave makularne degeneracije odnosno oksidativnog oštećenja retine.
Bogat je izvor vitamina B skupine, vitamina C i K, kalija, bakra i mangana.
Vitamini B skupine su organizmu potrebni za dobivanje energije iz hrane odnosno ugljikohidrata, masti i proteina.
Riboflavin sudjeluje u razgradnji aminokiselina i masti, aktivira vitamin B6 i folnu kiselinu dok niacin sudjeluje u procesu dobivanja energije iz ugljikohidrata te regulira razinu kolesterola.
Piridoksin ima protuupalna svojstva te je njegov deficit povezan sa srčanim bolestima.
Nedostatak folne kiseline jedan je od najčešćih nedostataka vitamina, a posebno rizične skupine su trudnice, srčani, jetreni i bubrežni bolesnici. Najbolja suplementacija je kompleksom zbog najboljeg omjera svih vitamina B skupine.
Sjemenke bundeve se često bacaju i smatraju otpadom no one su nutritivno jako bogate. Sadrže veliku količinu proteina koji imaju odličan aminokiselinski sastav jer prevladavaju esencijalne aminokiseline koje organizam ne može sintetizirati već se moraju unijeti hranom.
Sjemenke se u najvećoj mjeri bogate cinkom no kako bi se unio taj cink, sjemenke bi se trebale jesti sa svojom ovojnicom.
Cink pomaže u smanjenju kroničnih tegoba reumatoidnog artritisa, sindroma kroničnog umora, smanjenog rada štitne žlijezde, a deficit utječe na sporo zacjeljivanje rana, poremećaje u rastu, alopeciju te dermatitis.
Bundevine sjemenke bogate su i omega-3 masnim kiselinama koje su esencijalne za čovjeka.
Složenac od bundeve idealna je prilika da sjemenke pripremite sami. Nakon što ste ih odvojili od mesnatog dijela bundeve, odvojite ih od vlakana za koje se drže. Operite ih i osušite. Zatim ih rasporedite na pleh i stavite u pećnicu na 160 stupnjeva. Pecite ih dok ne dobe boju.
Iznimno kvalitetan proizvod je i ulje. Obiluje nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima i mineralima čime pozitivno djeluje na krvni tlad, HDL kolesterol te protuupalno. Može se koristiti u salatama te se time na jednostavan način jelo nutritivno obogaćuje.
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)