Kremasti rižoto od tikvica i parmezana
Rižoto od tikvica savršeno je jelo za ljubitelje lagane i jednostavne, a opet ukusne kuhinje.
Tikvice su ukusno i hranljivo povrće koje se može koristiti na mnogo različitih načina. Mogu se jesti sirove u salatama, kuhane, pečene ili punjenje.
Česta su namirnica mediteranske kuhinje koja se smatra zlatnim standardom za ljudsko zdravlje.
Rižoto od tikvica – dobar tek!
Sastojci (4 osobe)
- Češnjak 1 češanj
- Riža 400 g
- Bijelo vino 100 ml
- Tikvica 700 g (prosjek 2 komada)
- Maslac 30 g
- Parmezan 50 g
- Voda/temeljac cca 1,2 l
- Limun (po želji)
- Timijan (po želji)
- Sol, papar, maslinovo ulje
Kalorije
- 1 porcija sadrži 540 kcal
Vrijeme izrade
- Priprema: 10 minuta
- Kuhanje: 20 minuta
- Ukupno: 30 minuta
Priprema – rižoto od tikvica
- Nasjeckajte češnjak i na ribež na kraće trakice naribajte tikvicu. U lonac dodajte ulje i češnjak. Kuhajte oko 2 minute. Zatim dodajte rižu i miješajte oko minutu. Dodajte vino i promiješajte.
- Dodajte tikvicu, papar, sol i vodu ili ako imate temeljac. Kuhajte te kada se sve upije ponovno dodajte vodu ili temeljac i kuhajte 15ak minuta.
- Maknite s vatre i dodajte maslac i parmezan. Sve promiješajte i ostavite par minuta.
Posluživanje
- Poslužite u tanjuru i dodajte po želji limuna i timijana.
Rižoto od tikvica – dodatne informacije
Tikvica je povrće koje pripada porodici Tikvovki uz lubenicu, krastavac i dinju.
Tikvice su bogate beta-karotenom, luteinom i zeaksantinom koji pripadaju skupini karotenoida.
Karotenoidi imaju raznovrsna djelovanja na ljudski organizam, a neka od njih su antioksidacijsko djelovanje, jačanje imunološkog sustava te izazivanje stanične apoptoze.
Karotenoidi djeluju kao “hvatači” slobodnih radikala, štite lipoproteine niske gustoće od oksidacije i inhibiraju inicijaciju i zaustavljaju lančane reakcije u organizmu.
Unos voća i povrća koje je bogato karotenoidima povezan je sa smanjenjem pojave kardiovaskularnih bolesti te karcinoma.
Preporuča se unos voća i povrća koje je žute, narančaste, crvene i zelene boje koje je dobar izvor alfa i beta-karotena, likopena, luteina, zeaksantina i kriptoksantina.
Apsorpcija se značajno smanjuje s povećanjem unosa prehrambenih vlakana, kod patoloških stanja (bolesti jetre, žuči, crijeva), promjenom crijevne flore, unosom antibiotika te starenje.
Za tikvice je važno spomenuti kako se velika količina nutrijenata nalazi u kori same tikvice te je zato preporuka da se tikvice dobro operu i konzumiraju s korom jer ako tikvicu ogulimo i konzumiramo bez kore, gubimo većinu blagodati tikvice.
Tikvice sadrže i vlakna, obje vrste, topiva i netopiva u vodi.
Topiva vlakna donose osjećaj sitosti čime su takve namirnice dobar izbor za osobe koje žele smanjiti dnevni unos hrane i energije, dok netopiva vlakna doprinose zdravlju crijeva.
Namirnice koje sadrže topiva vlakna su leća, grah, zobene pahuljice, jabuke i krastavci, a netopiva vlakna orasi, sjemenke, riža i brokula.
Pektin, vrsta topivih vlakna, nalazi se u tikvici i ima pozitivan učinak na zdravlje probavnog sustava odnosno crijeva jer potiče rast i razvoj dobrih bakterija u crijevima.
Pektin u crijevima također veže na sebe kolesterol koji se zatim izlučuje iz organizma, ne dolazi do apsorpcije u krvotok, čime se postiže blagotvoran učinak na kardiovaskularni sustav.
Uz to, tikvica je bogata i vitaminom K koji sudjeluje u zgrušavanju krvi; kalij i magnezij koji su neophodni za normalan rad srca i cijelog krvožilnog sustava te na taj način tikvica doprinosi zdravlju.
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)