Što je trudnički dijabetes?
Trudnički dijabetes, odnosno gestacijski dijabetes naziv je za pojavu šećerne bolesti u razdoblju trudnoće. Najčešće se javlja u drugom tromjesečju. Moguće je i da žena ukoliko je prije trudnoće imala dijabetes tipa 1 ili dijabetes tipa 2 tijekom trudnoće primijeti pojačane simptome.
Zašto se javlja gestacijski dijabetes
Šećer u trudnoći može zahvatiti svaku trudnicu. Ne može se znati tko će tijekom trudnoće imati dijabetes, a tko ne. Međutim postoje određene situacije i uvjeti koji mogu povećati rizik za dobivanje gestacijskog dijabetesa.
Rizični čimbenici trudničkog dijabetesa
- prekomjerna težina prije trudnoće
- povišeni šećer u krvi ponekad prije trudnoće
- trudnica starija od 35 godina
- član obitelj s dijagnozom dijabetesa
- povišeni krvni tlak prije trudnoće
- povišeni šećer u prethodnim trudnoćama
- PCOS (sindrom policističnih jajnika)
- dijagnoza predijabetesa ili inzulinske rezistencije prije trudnoće
Simptomi trudničkog dijabetesa
S obzirom da su simptomi dijabetesa veoma slični stvarnom stanju većine trudnica za dijagnozu je potrebno obaviti laboratorijske pretrage. Neki od mogućih simptoma su:
- umor
- pojačana glad
- žeđ
- učestalo mokrenje
- glavobolje
OGTT test
Kao što smo već napomenuli, gestacijski dijabetes može biti asimpromatski. Zato je obvezno napraviti testiranje u razdoblju od 24. do 28. tjedna trudnoće. U tu svrhu se provodi OGTT testiranje, odnosno test opterećenja glukozom.
Provođenje OGTT testa
OGTT test provodi se u zdravstvenim ustanovama tako da se dolazi na pretragu natašte. Prvo vađenje krvi je natašte, zatim se trudnici daje da popije tekućinu s rastopljenom glukozom (opterećenje). Nakon toga se mjeri šećer u krvi za 1 sat te ponovno za 2 sata od opterećenja.
Rezultati OGTT testiranja
Ukoliko razina glukoze natašte iznosi više od 5,1 mmol/L, nakon sat vremena mjerenja više od 10 mmol/L, a nakon dva sata više od 8,5 mmol/L postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
GUK profil
GUK profil provodi se u sklopu zdravstvenih ustanova ukoliko OGTT test prikaže nepravilnosti u razini glukoze. Sastoji se od edukacije o pravilnoj prehrani,
dobivanja uputa o izradi kućnog profila i preuzimanja pribora za isti. Provodi se doma uz upute medicinskog osoblja nekoliko dana. Nakon toga je moguće uspostaviti potrebu za primanjem inzulinske terapije.
Što ako imam trudnički dijabetes?
Dijagnozu je važno postaviti kako bi se na vrijeme spriječile moguće komplikacije za mamu i bebu. Liječenje trudnica temelji se na kontroli prehrane i tjelesne težine. Uz to se preporuča lagana tjelesna aktivnost, poput šetanja.
Ukoliko nije moguće kontrolirati razinu šećera u krvi pravilnom prehranom moguće je da će liječnik uvesti injekcije inzulina.
Trebam li se zabrinuti?
Ukoliko redovito posjećujete ginekologa i pratite trudnoću nema razloga za brigu. Važno je držati se preporuka ginekologa. Moguće komplikacije dijabetesa u trudnoći mogu biti:
- prijevremeni porod
- rađanje djeteta preko 4000 g
- perinatalne komplikacije
- malformacija djeteta
Trudnička prehrana
Nakon dijagnoze, važno je držati se uputa. Jedna od glavnih je svakako pripaziti na prehranu. Trudnice koje miruju ne bi trebale unositi više od 1800 kcal dnevno. One trudnice koje su aktivnije (npr. rade) trebaju unositi ne više od 2100 kcal na dan.
U prehranu uvedite cjelovite žitarice te unosite dovoljno proteina. Izbjegavajte šećer u svim oblicima, osim voća. Probajte uzimati više manjih obroka na dan.
Prevencija dijabetesa
Vrijednosti glukoze u krvi se kod većine žena poslije trudnoće normalizira. Ukoliko planirate trudnoću važno je pripremiti se i prije začeća. Preporuka je da se u trudnoću ulazi s normalnom tjelesnom težinom. Pravilnom prehranom i tjelovježbom možete prevenirati nastanak dijabetesa prije, tijekom i nakon trudnoće.
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)