Zimski skincare – 7 savjeta za zimsku njegu kože koje su odobrili dermatolozi

Zimski skincare

Hladan, suhi zrak može lako iritirati vašu kožu. Srećom, postoji mnogo načina za borbu protiv uzroka suhe kože zimi i održavanje vaše kože glatkom i podatnom tijekom cijele sezone.

Iako zima donosi prekrasnu klimu, ona također donosi niske temperature i suh zrak, što bi moglo biti grubo za našu kožu. Uz manje izlaganja suncu i hladnije vrijeme koje dovodi do toga da vaše tijelo proizvodi više masnoće, potrebna je dodatna njega za vašu kožu.

Zimski skincare – Savjeti za njegu kože zimi

zimski skincare

zimski skincare

Što se događa s vašom kožom zimi?

Filaggrin, jedan od najvažnijih proteina u našoj koži za održavanje funkcije barijere i prirodnih hidratantnih čimbenika, smanjuje se tijekom zime. Također se smanjuje s godinama i hormonalnim promjenama.

To u kombinaciji sa suhim hladnim vremenom, niskom vlagom i grijanjem u zatvorenom prostoru koje dehidrira našu kožu dovodi do suhoće i pogoršanja stanja kože kod mnogih ljudi.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zimski skincare – 5 uobičajenih zimskih problema s kožom

Održavanje vlage u koži jedna je od ključnih komponenti za održavanje zdravlja kože tijekom zime. Uz hladan zrak, oštre zimske vjetrove i suhu unutrašnju toplinu, kožne bolesti se lako pogoršaju. Evo pet uobičajenih zimskih problema s kožom koji se mogu pogoršati tijekom zime.

1. Ekcem

Ekcem je uobičajeno stanje kože koje pogađa više od 31 milijuna Amerikanaca. Karakteriziran upaljenim, crvenim dijelovima kože koji svrbe, ekcem je uzrokovan kombinacijom aktivacije imunološkog sustava, okidača iz okoline i stresa. Hladno suho vrijeme može zimi izazvati pojavu ekcema.

2. Psorijaza

Psorijaza je dugotrajna bolest koja uzrokuje crvene, ljuskave mrlje koje svrbe na koži, koje se pogoršavaju nekoliko tjedana ili mjeseci prije nego što se povuku ili uđu u remisiju. Najčešća mjesta psorijaze su koljena, laktovi, trup i vlasište. Iako ne postoji lijek za psorijazu, vaš dermatolog može osmisliti plan liječenja koji će vam pomoći da upravljate svojim stanjem. Hladno vrijeme i smanjena sunčeva svjetlost mogu uzrokovati pogoršanje psorijaze zimi.

3. Rozaceja

Rozaceja je uobičajeno stanje kože koje uzrokuje crvenilo lica i očiju. Rozaceja se može razbuktati tjednima ili mjesecima prije nego što se smiri ili uđe u remisiju.

Ukoliko se ne liječi, rosacea može dovesti do trajnog oštećenja kože i očiju. Hladno vrijeme uobičajen je okidač za mnoge.

4. Keratosis Pilaris (‘pileća koža’)

Keratosis Pilaris, također poznata kao “pileća koža”, uobičajeno je, bezopasno stanje kože koje uzrokuje suhe, grube mrlje i sitne izbočine na koži.

Ove kvržice boje kože ili crvenkaste boje mogu se pojaviti na vašim rukama, nogama ili stražnjici. Oni su često izraženiji kada je koža suha, kao što je zimi.

5. Raynaudova bolest

Raynaudova bolest se javlja kada se krvne žile u vašim prstima ruku i nogu grče kao odgovor na hladnoću, stres ili emocionalnu uznemirenost.

To dovodi do smanjenog protoka krvi, zbog čega vam se prsti na rukama ili nogama okreću, postaju hladni, bijeli i utrnuli, što može biti problem tijekom zime.

Zimski skincare

zimski skincare

zimski skincare

Zimski skincare – Donosimo 7 savjeta za njegu kože zimi

1. Često hidratizirajte kožu

Guste hidratantne kreme koje sadrže ceramide, hijaluronsku kiselinu i vazelin pomoći će zadržati i zatvoriti vlagu u vašoj koži.

Birajte gušće kreme umjesto lakših losiona – što je gušća hidratantna krema, to bolje. Nekoliko favorita su CeraVe hidratantna krema, Neutrogena norveška formula krema za ruke i dobri stari vazelin.

2. Prijeđite na hidratantne proizvode za čišćenje lica

Tijekom zimskih mjeseci izbjegavajte jake i grube proizvode za čišćenje lica. U pravilu, svaki proizvod za čišćenje koje vas ostavlja “izrazito čistima” odriče kožu njene prirodne vlažnosti.

Koristite nježne, hidratantne proizvode za čišćenje bez mirisa za svakodnevno čišćenje i uklanjanje šminke.

CeraVe Hydrating Cleanser, BMD Gentle Cleanse i LaRoche Posay Toleraine Hydrating Cleanser izvrsne su opcije za održavanje kože hidratiziranom, ali čistom.

3. Smanjite unos alkohola i dobro se hidrirajte

Alkohol tijekom blagdana može vas dosta dehidrirati. Pobrinite se da ograničite te napitke i dobro se hidrirajte vodom tijekom dana.

Ovlaživači zraka noću mogu pomoći u reguliranju razine vlage u vašem domu i dodatno se bore protiv suhoće, potičući blistav ten.

4. Samnjite i jako vruće tuširanje

Zimsko vrijeme donosi želju za dugim tuširanjem vrućom vodom, no vruća voda dodatno isušava vašu kožu. Jeste li to znali?

Dok se zimsko vrijeme čini kao optimalno vrijeme za dugu, vruću kupku, oduprite se porivu.

Ograničite tuširanje na maksimalno 10 minuta i koristite mlaku vodu kako biste izbjegli iritaciju kože.

I odmah nakon tuširanja, dok vam je koža još vlažna, nanesite bogate hidratantne kreme kako biste zadržali hidrataciju.

Koristite dovoljno da se vaša koža osjeća dobro hidratiziranom, što znači da ćete možda trebati nanijeti i više nego u ljetnim mjesecima.

Ukoliko vam se koža peruta više nego inače, isprobajte suho četkanje, ritual koji uključuje trljanje kože četkom laganim, kružnim pokretima. Mehaničko djelovanje čini čuda za piling suhe zimske kože i poticanje limfne drenaže. Osim toga, to je prava samomasaža.

5. Izbjegavajte oštre pilinge i mirisne proizvode

Lufe, rukavice za kupanje i pilinzi mogu iritirati suhu kožu i dovesti do pojave ekcema. Izbjegavajte ih ako ste u prošlosti imali ekcem ili suhu kožu.

Koristite sapune bez mirisa i sredstva za pranje tijela.

6. Piling za glatku, podatnu kožu

Suha koža ostat će suha bez laganog pilinga. Izbjegavajte grube pilinge i odlučite se za hidratantne kreme s mliječnom kiselinom.

7. I da, još uvijek vam treba krema za sunčanje!

Iako sunčeve UVB zrake nisu tako jake zimi, UVA zrake su još uvijek prisutne i mogu vas ostariti. Da ne spominjemo, refleksija sunčevih zraka kroz oblake i od snijega tijekom grudanja ili skijanja može uzrokovati ozbiljne opekline čak i ako vani nije sunčano.

Preporuka je nanositi SPF 30+ svako jutro i ponovno ga nanijeti ako radite bilo kakve zimske aktivnosti na otvorenom. Svakog jutra koristite dnevnu hidratantnu kremu s ugrađenom zaštitom od sunca.

zimski skincare

zimski skincare

 

*******

Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.

Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.

eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.

Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu

Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>

 

*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;

Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)

Pročitajte i PRF vs PRP: Sličnosti i razlike tretmana

 

Najnovije

spot_img
spot_img