Što je antibiotik sumamed?
Sumamed je antibiotik čija djelatna tvar jest azitromicin koji spada u skupina antibiotika koji se nazivaju “makrolidi”. Azitromicin jest revolucionarni spoji koji je sintetizirala skupina hrvatskih istraživača 1981. godine.
Sumamed se danas koristi za suzbijanje i liječenja raznih infekcija. Široki spektar sumamed djelovanja na različite bakterije je jedna od najvećih prednosti. Danas se najviše povezuje sa liječenjem raznih respiratornih infekcija poput upale pluća ili teške upale sinusa.
Osim toga ukoliko je oboljela osoba alergična na penicilin, sumamed se koristi kao alternativna terapija.
Što su makrolidni antibiotici i kako djeluju?
Makrolidni antibiotici su vrsta antibiotika koji zaustavljaju sintezu proteina kod bakterija i tako sprječavaju njihovo razmnožavanje.
Većina makrolidnih antibiotika ima bakteriostatsko djelovanje što znači da sprječavaju razmnožavanje bakterija. Sumamed djelovanje – bakteristatsko ima i baktercidino djelovanje što znači da i uništava same bakterije.
U makrolidne antibiotike spadaju navedeni spojevi:
- aiztromicin ( Sumamed )
- Klaritromicin
- Eritromicin
- Telitromicin
Makcin ili sumamed djelovanje
Makcin je antibiotik čija djelatna tvar je klaritromicin koji dolazi iz iste skupine antibiotika kao i azitromicin. Klartiromicin se koristi za liječenje navedenih infekcija:
- difterija
- akne ( topički )
- sifilis
- infekcije kože
- respiratorne infekcije kao hripavac i legionarska bolest
Oba lijeka se razlikuju po bakterijama na koje djeluju, bioraspoloživosti i mehanizmu djelovanja. Kalrtiromicin ima veću bioraspoloživost, no manje ciljano djeluje na upaljeno tkvio kao azitromicin. Također postoji razlika u doziranju i korištenju između navedenih lijekova.
Primarno se potrebno savjetovati s liječnikom kako bi se odredila terapija za infekciju.
Sumamed djelovanje- za što se koristi?
Već spomenuti široki spektar djelovanja na različite bakterije je jedna od najbitnijih karakteristika ovog antibiotika. Djeluje na različite vrste bakterija, a postoje i istraživanja koja ukazuju na antivirusno djelovanje.
Azitromicin djeluje ciljano na mjesto upale, potrebna je manja količina lijeka, a samim time se smanjuje i vrijeme liječenja.
Sumamed se koristi za različite infekcije:
- infekcije donjih dišnih puteva
- infekcije gornjih dišnih puteva
- infekcije gastrointestinalnog sustava uzrokovane bakterijom Helicobacter pylori
- Infekcije kože i potkožnog tkiva
- Za neke spolno prenosive bolesti
Sumamed djelovanje je učinkovito i protiv hripavca.
Infekcije donjih dišnih puteva
Kod infekcija donjih dišnih puteva se misli na infekcije koje zahvaćaju pluća, bronhe ili sluznice bronha. Uzroci mogu biti bakterije ili virusi. Ukoliko je uzrok bakterijski, prepisat će se antibiotik. Najčešće infekcije su:
- upala pluća
- bronhitis
- bronhiolitis
Infekcije gornjih dišnih puteva
Kod infekcija gornjih dišnih puteva misli se na bakterijske infekcije koje zahvaćaju gornje dijelove respiratornog sustava koje zahvaćaju sinusne šupljine, sluznicu nosa, grkljana, grla i krajnika. Najčešće infekcije su:
- Upala grla
- Laringitis
- Sinusitis
- Upala krajnika
Uzroci mogu biti virusi ili bakterije, ukoliko je uzrok bakterijski, potrebno je liječiti antibiotikom.
Spolno prenosive bolesti – sumamed djelovanje
Azitromicin se može koristiti za razne spolno prenosive bolesti kao što su:
- Klamidija čiji je uzročnik Chlamydia trachomatis, azitromicin se koristi kao prva linija liječenja ove spolno prenosive bolesti koja je jedna od najraširenijih, čak 4% žena i 2.5% muškaraca na svijetu godišnje obole od nje. Alternativa može biti i doksiciklin koji se koristi
- Sfilis, kao alternativa ukoliko je osoba alergična na penicilin koji se daje kao prva linija obrane
- Gonoreja, u kombinaciji s drugim antibiotikom
Sumamed djelovanje protiv upale grla?
Upala grla je česta infekcija donjih respiratornih puteva. Azitromicin se prepisuje ukoliko je upala grla uzrokovana bakterijom. Simptomi bakterijske upale grla su:
- Povišena tjelesna temperatura
- Otežano i bolno gutanje
- Kašalj
- Povećani limfni čvorovi
- Crveno grlo
- Povećani krajnici
- Malaksalost
Antibiotici se najviše koriste za streptokokne upale grla, one uzrokovane virusima gripe se ne mogu liječiti antibioticima. Streptokokne upale grla su uzrokovane bakterijom Streptococcus pyogenes.
Sumamed djelovanje za upalu pluća
Upala pluća je infekcija koja zahvaća alveolarni prostor u plućima, također je jedna od težih kliničkih slika. Upala pluća je peti uzrok smrti na svijetu. Uzroci upale pluća mogu biti:
- virusi
- bakterije
- gljivice
Bakterijska upala pluća se liječi antibioticima.
Ovisno o načinu prijenosa upale pluća postoje dva oblika:
- Bolnička upala pluća
- Tipična upala pluća
Bolnička upala pluća nastaje prilikom hospitalizacije. Bolnička upala pluća je karakteristična radi specifičnih patogena koji su uzročnici te može imati ozbiljne i teške komplikacije, ponekad može doći i do smrti. Uzročnici bolničke upale pluća su:
- Streptococcus pneuomniae
- Staphylococcus aureus
- Pseudomonas auregionsa
- Haemophilus influenzae
Ostale bakterije koje mogu biti uzročnici upale pluća su:
- Chlamydophila pneumoniae
- Klebsiella pneumoniae
- Legionella
Azitromicin je antibiotik koji se često prepisuje u slučajevima teže bakterijske upale pluća. Ima odličan spekatar djelovanja gdje djeluje na brojne bakterije pa čak i one atipične poput Chlamydophila pneuomniae.
Ovaj lijek je potrebno korisiti racionalno i prema uputama liječnika vezano uz sumamed dejlovanje.
Sumamed djelovanje
Antibitoici općenito djeluju već nakon nekoliko dana. Unatoč poboljšanju simptoma veoma je važno popiti cijelu terapiju kako je liječnik preporučio. Time se omogućava potpuno liječenje infekcije i smanjuje se mogućnost razvoja antibiotske rezistencije
Kada piti sumamed?
Potrebno ga je piti ukoliko se sumnja na na navedene infekcije ( kože, respiratornog sustava). Potrebno je pratiti simptome kao što su povišena tjelesna temperatura, malaksalost i slično. Najbolje se savjetovati sa liječnikom i postupati prema njegovim uputama vezanim za sumamed djelovanje.
Ovaj lijek je potrebno koristiti racionalno i samo u slučajevima kada je nužno. Otkriće spoja azitromicina je predstavilo znatak napredak u liječenju, no pretjerano korištenje je dovelo i do stvaranja rezistencija bakterija na makrolidne antibiotike što predstavlja veliki problem u zdravstvu.
Sumamed djelovanje i nuspojave
Ovaj lijek može uzrokovati različite nuspojave kao što su:
- alergijske reakcije
- teški proljev
- crveni teški kožni osipi
- nepravilne otkucaje srca
- nizak krvni tlak
- vrtoglavice
- glavobolju
- mučnina
- povećan broj bijelih krvnih stanica
Manje česte nuspojave uključuju:
- trnce
- bol
- nesanica
- otežano gutanje
- reakcije preosjetljivosti
- infekciju rodnice
- zatvor
- krvarenje iz nosa
- poremećaj vida
- poremećaj uha
Za više nuspojava potrebno je pročitati uputu o lijeku koja se nalazi u pakiranju ili se savjetovati sa ljekarnikom ili liječnikom.
Gdje kupiti sumamed bez recepta?
Ovaj lijek se ne može kupiti bez recepta, već samo uz liječnički recept.
Sumamed djelovanje ili klavocin?
Klavocin je antibiotik koji se sastoji od klavulanske kiseline i amoksicilina. Ovaj lijek spada u skupinu karboksipenicilina ( penicilinski antibiotici ) koji imaju širok spektar djelovanja na različite bakterije. Ovaj antibiotik trebaju izbjegavati osobe koje su alergične na penicilin. Primjenjuje se dva puta dnevno.
Klavocin se koristi kod blažih infekcija koje nisu toliko ozbiljne. Koristi se protiv infekcija:
- srednjeg uha i sinusa
- infekcija dišnih puteva
- infekcija mokraćnih puteva
- infekcija mekih tikva što uključuje zube i desni
- infekciju kosti i zglobova
Jedna od čestih nuspojava klavocina je proljev, stoga se preporuča koristit probiotike, ali nikako ne paralelno s antibioticima. Ukoliko proljev potraje ili bilo koja od nuspojava potrebno se savjetovati sa stručnom osobom.
Ovisno o težini i vrsti infekcije liječnik će preporučiti antibiotik.
Alergijska reakcija na penicilin
Alergijska reakcija na penicilin je jedna do najčešćih alergijskih reakcija na lijek. Simptomi varijaju od onih blažih pa do težih koji mogu donijeti ozbiljne posljedice. Blaži simptomi uključuju:
- crveni kožni osip
- svrbež
- urtikarija
Teži simptomi mogu biti:
- otežano gutanje
- otečenost lica ili usana
- otežano disanje
Na samom kraju može doći do anafilaktičkog šoka pri čemu se mora obavezno potražiti hitna pomoć jer može doći do smrti. Simptomi anafilaktičkog šoka su:
- pad tlaka
- gubitak svijesti
- gubitak daha
Sumamed djelovanje prije ili poslije jela?
Ovaj antibiotik se se koristi jednom na dan i može se uzimati prije ili poslije jela. Hrana neće utjecati na apsorpciju ili djelovanje lijeka kao što je primjerice kod fluorkinolinskih antibiotika. U slučaju nedoumice najbolje se posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom.
Prilikom korištenja ovog antibiotika potrebno je ne prekoračavati doze koje su prepisane i potrebno ih je ne preskakati kako se ne bi izgubilo djelovanje antibiotika.
Sumamed djelovanje i alkohol
Alkohol može znatno utjecati na metabolizam mnogih lijekova, a ne samo antibiotika stoga se prije svakog korištenja potrebno dobro informirati sa stručnom osobom.
U ovom slučaju sumamed nema izražene interakcije s alkoholm koje utječu na njegove djelovanje, ali alkohol je potrebno izbjegavati radi ostalih rizika. Jedan od navedenih rizika su:
- smanjeno djelovanje antibiotika
- jače izražene probavne nuspojave kao što su proljev, povrćanje i mučnina
- jače izražene nuspojave poput vrtoglavice ili slabost
Potrebno je izbjegavati miješanje ove dvije tvari.
Sumamed djelovanje za djecu?
Djeca i adolescenti mogu piti sumamed no doza se mora prilagoditi težini djeteta. Djeci koja imaju težinu manju od 45 kilograma preporuča se uzimati u ovaj antibiotik u manjoj dozi koja je u obliku praška. Najbolje se posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom za stručno mišljenje za sumamed djelovanje.
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije revidirati.
Sumamed djelovanje i paracetamol zajedno
Nisu pronađene interkacije između ova dva lijeka, stoga se mogu koristiti zajedno. Paracetamol je lijek koji se često koristi protiv bolova. Prije korištenja bilo kojeg lijeka s drugim potrebno je provjeriti interakcije ili savjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom za stručno mišljenje.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)