Torba prve pomoći svakog putnika – Set za prvu pomoć uvijek je koristan i praktičan.
Iako je putovanje inače puno zabave i vrlo malo toga zapravo pođe po zlu, uvijek biste trebali biti spremni. Male stvari poput posjekotina, žuljeva, modrica i ogrebotina su neizbježne.
Također postoji mogućnost da se razbolite, a ponekad ste možda daleko od liječnika ili medicinske skrbi.
Naučite osnovnu prvu pomoć
U većini razvijenih zemalja dovoljno smo sretni da možemo pohađati osnovni tečaj prve pomoći. Oni su apsolutno neophodni i vrlo važni.
Nikada ne znate kada ćete morati upotrijebiti svoje vještine prve pomoći. Puno toga je zdravorazumsko, ali korisno je provesti odgovarajući praktični tečaj kako bi vam se u stresnoj situaciji znanje lako vratilo.
Ukoliko ste u nedostatku vremena i novca, čak možete pronaći besplatne online tečajeve prve pomoći.
Torba prve pomoći svakog putnika
Što bi trebalo biti u putnom priboru prve pomoći?
Torba prve pomoći svakog putnika
“Vaš komplet prve pomoći trebao bi sadržavati ono što vam je potrebno za njegu blagih bolesti i ozljeda”, kaže dr. Vyas. “Ovo će uključivati razne stvari, ali ne morate uzeti cijeli ormarić s lijekovima.”
Najprije nabavite malu kutiju ili vrećicu s patentnim zatvaračem i jasno je označite. Zatim sakupite stavke na ovom popisu, koristeći veličine putovanja ili uzoraka kada je to moguće kako biste uštedjeli prostor. Ovdje je sve što vaš komplet prve pomoći treba sadržavati kako biste bili spremni za svaki manji medicinski problem.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Bez obzira kamo putujete, uvijek je sa sobom pametno nositi svoju malu putnu ljekarnu u kojoj će se naći lijekovi i pribor za akutna stanja, kronične bolesti kao i sredstva za osobnu higijenu. Sadržaj putne ljekarne bi se trebao svesti na osnovni pribor za prvu pomoć i lijekove za liječenje blažih zdravstvenih problema koji ne zahtijevaju odlazak liječniku.
Ako morate uzimati lijekove, pobrinite se da prije putovanja pribavite dovoljnu zalihu lijekova i drugog potrebnog pribora.
U periodu ljetnih mjeseci posebno je bitno dotaknuti se teme putne ljekarne, tako da smo u ovome članku saželi najbitnije proizvode i lijekove za koje je preporučljivo da se nađu u torbama svakog putnika:
Torba prve pomoći svakog putnika
Osnovni pribor za prvu pomoć, odnosno obradu rana:
- Univerzalni antiseptik za kožu i sluznice
- Flasteri u nekoliko veličina
- Sterilne gaze i sterilne komprese u nekoliko veličina
- Zavoji različitih širina
Lijekovi i pripravci za ublažavanje i/ili uklanjanje blažih zdravstvenih problema:
- Lijekovi za snižavanje povišene tjelesne temperature i za uklanjanje bolova (antipiretici i analgetici)
- Medicinski ugljen za slučaj trovanja hranom
- Prašak za nadoknadu tekućine i elektrolita kod povraćanja i proljeva
- Sntihistaminski gelovi, kreme ili masti kod alergijskih kožnih reakcija
- Mast za opekline
Torba prve pomoći svakog putnika
Ostali proizvodi što bi u određenim situacijama mogli poslužiti:
- Toplomjer
- Topli i hladni oblozi
- Sredstvo za kinetozu (bolesti putovanja) – antihistaminik: dimenhidrinat ili akupresurna narukvica
Posljednje, ali ne najmanje bitno – lijekovi na recept:
Torba prve pomoći svakog putnika
- Lijekove koje je propisao liječnik, a služe kao svakodnevna terapija u liječenju kroničnih bolesti
Pacijente, kronične bolesnike, treba podsjetiti na to da obvezno sa sobom ponesu svoje propisane lijekove, pazeći pritom da osiguraju terapiju u količini potrebnoj za vrijeme cijelog odmora. Prilikom putovanja avionom bolesnici koji redovito uzimaju lijekove trebaju ih staviti u ručnu prtljagu i imati uza se. Posebno se to odnosi na dijabetičare i osobe s kardiovaskularnim bolestima. Također bitno je napomenuti važnost pravilnog skladištenja lijekova.
Također, preporuka je informirati se o mogućim rizicima i poduzimanju potrebnih mjera vezanih za potencijalne zdravstvene rizike prije odlaska na daleka putovanja.
Torba prve pomoći svakog putnika
Pročitajte i Psorijaza – Kako ju pravilno liječiti i kome se obratiti za pomoć?
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)