Čuvarkuća
Čuvarkuća ili prema latinskom Sempervivum tectorum je biljka koju ima skoro svaka kuća jer pored toga što je vrlo dekorativna postoji u narodu vjerovanje da ova biljka štiti kuću i njene ukućane od zla.
Jeste li znali?
Čuvarkuća je trajna zeljasta sukulenta biljka iz porodice tustikovki (Crassulaceae). Listovi su debeli, sočni, prvi vrhu suženi u šiljak, složeni u prizemnu rozetu. Iz rozete se razvija oko 30 cm visoka stabljika koja na vrhu nosi ružičaste cvjetove.
Cvate u srpnju i kolovozu.
Biljci treba nekoliko godina dok ne dosegne veličinu potrebnu za cvatnju. Nakon cvatnje odumire, no zato stvara brojne mlade biljke s novim rozetama.
Svi je poznajemo kao ljekovitu biljku koja služi za liječenje bolesti uha, ali su njena ljekovita svojstva mnogo veća.
Čuvarkuća se koristi u obliku soka, masti ili čaja.
Najčešće se upotrebljava kao pomoć kod:
- rana,
- ispucale kože, – Za ispucalu kožu ruke probajte KREMU
- čireva,
- hemoroida,
- crijevnih problema,
- menstrualnih bolova,
- povišenih lipida u krvi,
- detoksikacije organizma,.
- grlobolje ili
- dijabetesa
Čuvarkuća kao lijek
Čuvarkuća ljekovitost – Spominje se još u 9. stoljeću kao ljekovita biljka. Može se brati tijekom cijele godine, ako se uzgaja u saksijama. Sadrži mnoge ljekovite sastojke kao što su: tanin, biljna sluz, smola, kalcijev malat, flavonoidi, mravlja i jabučna kiselina.
U narodnoj medicini koristi se zbog antiupalnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se kao sok, masti tinktura, obloge i čaj. Primjenjuje se kao stari narodni lijek za liječenje bolesti uha, oštećenja bubnjića i gubitka sluha. Ima osobinu da umanjuje bol i smanjuje mast u uhu.
Sok ove biljke pomaže pri opekotinama, ubodu i ugrizu. Zatim, može se s njim tretirati kurje oko, pjege, rane i čirevi te tvrda koža. Sok se može piti pri pojavi bronhitisa, pri otklanjanju gnojnih upala zuba, grla i uha.
Ona i pored brojnih svojih ljekovitih osobina nije dovoljno istražena i uglavnom se koristi u narodnoj medicini. Suvremena istraživanja odnose se na utjecaj biljke na imunološki sastav i pomoć kod kancerogenih oboljenja.
Liječi opekotine
Ukoliko liječite opekotine, treba uzeti veći broj listova, razrezati ih i iscijediti sok direktno na opečeno mjesto na tijelu.
Čuvarkuća za uho
Ova biljka ima dvije najvažnije prednosti:
1. Najpoznatija je po liječenju problema s kožom (posebno opeklina)
2. Po ublažavanju i liječenju problema s ušima.
Čuvarkuća se godinama koristila za liječenje akutne upale srednjeg uha, za tretiranje privremenog gubitka sluha kao i drugog oštećenja sluha.
Iako cerumen općenito govoreći štiti ušni kanal od gljivica, bakterija i vode te pomaže u podmazivanju uha, oštećeni cerumen može pritisnuti bubnjić, ugroziti vanjski slušni kanal i prouzrokovati konduktivni gubitak sluha. Sok iz lišća čuvarkuće može otopiti cerumen i ublažiti bol.
Tretman je prilično brz i jednostavan: jednostavno ukapajte nekoliko kapi čuvarkuće u uho i pustite da odstoji par minuta. Ako je bol prilično jaka, nakapajte čuvarkuću na pamučnu vatu i nježno je stavite u uho. Ostavite nekoliko sati.
Čuvarkuća i med
Ova biljka je još učinkovitija u kombinaciji s medom. To je prirodni lijek za jačanje imunološkog sustava, cista, probavnih smetnji, zatvora i slično.
Čuvarkuća za ciste na bubrezima
Sve što trebate je oko 300 grama svježeg lišća čuvarkuće i 500 grama kvalitetnog meda. Preporučujemo da to bude manuka med, jer je to najzdraviji med na svijetu. Ipak, bilo koji kvalitetan med bit će dovoljan.
Narežite listiće čuvarkuće, dodajte med i sve dobro promiješajte. Dobivenu smjesu izlijte u staklenku koju ćete zatvoriti poklopcem ili folijom. Odložite posudu u hladnjak. Svako jutro prije doručka pojedite žličicu ovog pripravka. Važno je napomenuti da ništa ne jedete niti ne pijete najmanje 30 minuta nakon konzumacije.
Čuvarkuća za dermatitis
Dermatitis može biti izrazito neugodna kako psihički tako i fizički. Riječ je o akutnom stanju kože koje uključuje simptome poput upala, oticanja, svrbeža, iritacije i osjećaja peckanja.
Čuvarkuća se upotrebljava u liječenje raznih kožnih oboljenja zbog svojih protuupalnih osobina. Problematično mjesto na vašoj koži premažite sokom biljke čuvarkuća, stavite obloge od prerezanog lista ili napravite mast od ove ljekovite biljke.
Za pripremu masti od čuvarkuće bit će vam potrebna jedna šaka sitno isjeckanih listova čuvarkuće i 200 gr masti koja će biti baza (najbolje je svinjska masta koju treba oprati u 9 voda).
-> U jednu posudu stavite mast i isjeckate listove čuvarkuće, te dobro promiješate. Na laganoj vatri zajedno sa listovima čuvarkuće otopite mast, ali bez da se sastojci kuhaju. Čim se mast otopi potrebno je posudu skinuti sa vatre i pustiti da odstoji 12 sati. Nakon 12 sati, potrebno je opet zagrijati na laganoj vatri do stanja tečnosti. Kada se mast otopila potrebno je procijediti kroz gazu u već pripremljene staklenke. Mast je potrebno čuvati u frižideru.
Čuvarkuća prednosti za zdravlje
Čuvarkuća (Sempervivum) je sukulentna biljka koja ima brojne prednosti za zdravlje. Evo nekih od njih:
- Antibakterijsko i antivirusno djelovanje: Čuvarkuća sadrži fitoencide, supstance koje imaju snažno antibakterijsko i antivirusno djelovanje.
- Antioksidativno djelovanje: Čuvarkuća je bogata antioksidansima koji štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala.
- Protuupalno djelovanje: Čuvarkuća ima protuupalno djelovanje i može se koristiti za liječenje raznih upala, kao što su upala uha, grla, kože, itd.
- Imunostimulativno djelovanje: Čuvarkuća stimulira rad imunološkog sustava i pomaže organizmu u borbi protiv infekcija.
- Regenerativno djelovanje: Čuvarkuća ubrzava regeneraciju oštećenih tkiva.
Ljiječenje čuvarkućom
Čuvarkuća se može koristiti za liječenje širokog spektra zdravstvenih problema, uključujući:
- Upale uha: Sok od čuvarkuće se može kapati u uho kako bi se ublažila bol i upala.
- Upale grla: Čaj od čuvarkuće se može piti kako bi se ublažila bol i upala u grlu.
- Upale kože: Mljeveni list čuvarkuće se može stavljati na upaljena mjesta na koži kako bi se ublažila bol i upala.
- Rane: Čuvarkuća se može koristiti za ubrzavanje zarastanja rana.
- Opekline: Mljeveni list čuvarkuće se može stavljati na opekline kako bi se ublažila bol i ubrzao proces zarastanja.
- Hemoroidi: Mljeveni list čuvarkuće se može stavljati na hemoroidne čvoriće kako bi se ublažila bol i svrbež.
- Akne: Čaj od čuvarkuće se može piti ili koristiti za lokalnu primjenu na aknama kako bi se ublažila upala i smanjila proizvodnja sebuma.
- Psorijaza: Mljeveni list čuvarkuće se može stavljati na psoriatična mjesta na koži kako bi se ublažila upala i smanjila luskavost kože.
- Ekcem: Mljeveni list čuvarkuće se može stavljati na ekcematična mjesta na koži kako bi se ublažila upala i smanjila suhoća kože.
- Prehlada i gripa: Čaj od čuvarkuće se može piti kako bi se ublažili simptomi prehlade i gripe, kao što su kašalj, grlobolja i smetnje u disanju.
- Problemi s probavom: Čaj od čuvarkuće se može piti kako bi se poboljšalo probava i ublažili simptomi kao što su gastritis, ulcerozni kolitis i proljev.
- Bolesti žlijezda s unutarnjim lučenjem: Čaj od čuvarkuće se može piti kako bi se ublažili simptomi bolesti žlijezda s unutarnjim lučenjem, kao što su štitnjača, nadbubrežna žlijezda i dijabetes.
Čuvarkuća je bezbjedna za većinu ljudi, ali se treba konzultirati s liječnikom prije upotrebe ako ste trudni, dojite ili imate bilo kakve zdravstvene probleme.
Čuvarkuća Gdje kupiti?
Posjetite najbliži vrtni centar ili shop i sigurno će imati jednu čuvarkuću za vas.
Po cijeni se kreću oko 20, 30 kuna (2,70 € – 4,00 €).
*******
Ako ste pronašli greške ili neispravne informacije u tekstu molimo vas da nam pošaljete na podrska@edoktor.hr kako bi ih mogli što prije ispraviti.
Ovaj članak je namijenjen samo informativnim i edukacijskim svrhama. Informacije u ovom članku nisu zamjena za stručni medicinski savjet. Ako imate bilo kakvih medicinskih pitanja ili problema, obratite se svom liječniku ili drugom zdravstvenom djelatniku.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>
*Članak i njegove dijelove možete citirati na svom webu navodeći izvor s aktivnim linkom;
Izvor: www.edoktor.hr , (iza zareza dodati link na članak)