Gljivice u trudnoći – Općenito
Gljivice u trudnoći ubrajamo u vaginalne infekcije koje su česte tijekom trudnoće i obično nisu razlog za zabrinutost. Tijekom trudnoće trudnice se mogu više brinuti o infekcijama i o tome kako bi one mogle utjecati na bebu u razvoju.
Gljivice u trudnoći ili kandidijaza
Gljivična infekcija rodnice (kandidijaza) česta je pojava kod žena, pa tako i žena u razdoblju trudnoće. Najčešće je uzrokuju gljivice iz roda Candida.
Zašto se javljaju gljivice u trudnoći?
Kod trudnica se gljivična infekcija može pojaviti zbog ubrzanih tjelesnih promjena s kojima se susreću. Zbog hormonalne neravnoteže, a posebno zbog visokih razina estrogena, povećavaju se izgledi za obolijevanje od kandidijaze rodnice. Oboljenje je relativno često, sa procijenjenom učestalosti od 10% -75%.
Koliko su česte?
Trudnice mogu biti i osjetljivije na određene infekcije te se mogu razviti teže komplikacije ukoliko se infekcija ne liječi. Svaki manji znak nužno je napomenuti svojem doktoru.
Gljivice u trudnoći sve su češća pojava i nisu nimalo ugodne. U većini slučajeva se javljaju zbog imunoloških i hormonalnih promjena.
Kako znati da je riječ o gljivicama?
Neki od simptoma mogu biti:
- peckanje
- bijeli / žuti iscjedak
- svrbež
- potreba za čestim mokrenjem
Kada se reagira na vrijeme i simptomi se prepoznaju u ranoj fazi, gljivice ne predstavljaju veću opasnost za zdravlje majke ili djeteta.
Kako se liječe gljivice u trudnoći?
U razgovoru s liječnikom, najčešće će se preporučiti vaginalete s protugljivičnim djelovanjem.
Za neke će vam biti potreban liječnički recept dok će većina biti dostupna u bezreceptnoj prodaji. Međutim, bez obzira ako je lijek dostupan bez recepta nikako ga ne uzimajte bez savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom.
Gljivice u trudnoći – Utjecaj na bebu
Ukoliko tijekom poroda majka ima kandidijazu, odnosno upalu rodnice, moguće je zaraziti dijete. Dođe li do zaraze, dijete tada ima dijagnozu soor ili mliječac. Radi se o čestoj pojavi kod dojenčadi i male djece.
Kako prepoznati soor?
Simptomi koji se mogu odmah primijetiti su male bijele mrlje koje sliče grudicama mlijeka. Na jeziku novorođenčeta mogu biti naslage koje ometaju i sisanje, a dojenče i malo dijete postaje razdražljivo i slabijeg apetita.
Prevencija gljivica u trudnoći
Nekoliko je stvari koje svaka trudnica može poduzeti kako bi djelovala u smjeru prevencije pojave gljivica u trudnoći. Riječ je o jednostavnim i logičnim koracima. Svakako je na prvom mjestu redovita higijena, nošenje pamučnog donjeg rublja i redovito konzultiranje te pregledi kod ginekologa.
Savjeti za prevenciju
- Nosite prozračno pamučno donje rublje te odjeću koja vas ne steže
- Redovito održavajte higijenu intimnog područja, ali izbjegavajte pjenušave kupke te nanošenje sapuna i proizvoda za osobnu njegu koji nemaju prilagođeni pH
- Ne ispirate rodnicu jer tako možete povećati rizik od nadraženosti i narušiti pH-ravnotežu rodnice
- Mijenjajte donje rublje svakodnevno
- Brišite se od naprijed prema nazad
Pripazite na prehranu
Preporuka je izbaciti šećer i kruh. Prehrana koja obiluje šećerom, rafiniranim ugljikohidratima i alkoholom može pomoći razvoju infekcije. Probajte malo pripaziti na unos namirnica.
Probiotici kao pomoć
Probiotici vam mogu pomoći u prevenciji, ali i tijekom liječenja gljivičnih infekcija. Mogu se konzumirati kao dodaci prehrani (prah, tableta, sirup) ili putem mliječnih proizvoda poput jogurta i kefira.
Gljivice u trudnoći nisu ugodna pojava
Kako smo već napomenuli kroz tekst, radi se o najčešće bezopasnoj pojavi. Međutim, to ne znači da simptomi nisu nelagodni. Gljivična infekcija je nelagodna pojava općenito, a posebice kad se javi za vrijeme trudnoće. Svakako je se treba liječiti i staviti pod kontrolu.
eDoktor je platforma na kojoj možete dobiti informacije o najboljim doktorima za vaš problem -> Ispunite obrazac na eDoktor aplikaciji i mi ćemo vam pronaći najbolju ponudu.
Zapratite nas na našem Facebooku | Instagramu
Pišite nam u grupu te postavljajte pitanja ili pratite recenzije drugih pacijenata>